Atrakcje w Prowansji – ich różnorodność jest bardzo duża i daje możliwość każdemu podróżującemu znalezienie ciekawych miejsc według własnych upodobań.

Prowansalski wąwóz  położony niedaleko od największych lawendowych pól gdzie rzeka  płynie w niesamowitym kanionie dając niezapomniane widoki i wrażenia z podróży serpentynami dróg wijącymi się na zboczach wąwozu.

Ochrowe wzgórza, to jedyne w świecie miejsca gdzie występuje kolorowy naturalny barwnik dający niespotykane efekty krajobrazowe oraz niepowtarzalne widoki domów zbudowanych z jego użyciem.

Camargue to piękna równina znajdująca się w delcie Rodanu dochodząca do morza, wypełniona zielenią, wodą i zwierzętami. Kopalnie soli, park ornitologiczny i nadmorskie miasteczka to największe atrakcje.

Alpilles czyli małe Alpy to region o cudownych widokach wapiennych gór wyrastających tak jakby z otaczających je winnic pełen wspaniałych miasteczek i historycznych pamiątek.

Atrakcje w Prowansji - krajobrazy

Krajobrazy Prowansji to powszechne i najbardziej przyciągające atrakcje – są bardzo różnorodne bowiem położenie Prowansji daje okazję do obejrzenia krajobrazów od gór do morza, w wielu kolorach od pastelowych do bardzo intensywnych i wyrazistych.

Widok słynnego wzgórza z charakterystycznym pozbawionym roślinności wierzchołkiem gdzie już od wielu lat odbywa się zakończenie jednego z etapów Tour de France jest atrakcją w północnej części Prowansji.

Lawendowa dolina znajdująca się u stóp tego wzgórza to miejsce pełne pól lawendy i pięknych widoków. Na pięknie położonych lawendowych farmach możemy poznać bliżej lawendę i jej sposób przetwarzania.

Roussillon - Ochrowa wioska
Atrakcje Prowansji - Awinion

Prowansalskie zamki podobnie jak zabytki sięgają także starożytności. Ich charakter jest zasadniczo różny od zamków nad Loarą – bardziej obronny i surowy, w dużej części nie zostały odbudowane i czasem przez to są bardziej inspirujące

Wioski i miasteczka to jedne z większych atrakcji Prowansji. Ich średniowieczna i renesansowa architektura, wspaniałe położenie na wzgórzach, często wokół zamków, wąskie uliczki i zabytkowe urocze domy zapewniają niezapomniany na długo widok.

Ze względu na malowniczość krajobrazów region przyciągał zainteresowanie znanych malarzy, niektórzy z nich spędzili tu wiele lat swojego życia np Van Gogh, Cezanne. Wiele ciekawych miejsc związanych z ich twórczością jest dostępnych i wartych zobaczenia: atelier Cezanne’a, multimedialne jaskinie, kawiarenka Cezanne’a, most Van Gogha.

Atrakcje w Prowansji - historia

Historia Prowansji to atrakcje o bardzo różnych odmianach. Zabytkowe miasta, zamki, akwedukty a także ciekawe miejsca związane lub poświęcone malarzom.

Awinion – jest w sam sobie dużą atrakcją Prowansji, ze swoimi licznymi zabytkami takimi jak Pałac Papieski, most na Rodanie czy katedra lecz także bogatą aktywnością kulturalną nawiązującą do historii i tradycji.

Zabytki Prowansji to atrakcje sięgające niejednokrotnie starożytności będące bardzo często unikalnymi w skali światowej jak np. akwedukty dające możliwość przekrojowego poznania historii Francji i Prowansji

Atrakcje w Prowansji - kolory i aromaty

Sault - lawendowa dolina

Ochra to najbardziej prowansalska atrakcja z wszystkich pozostałych. Ten rodzaj piasku, a właściwie barwnika nie występuje w innych miejscach naszego kontynentu. Jego zastosowanie od lat w lokalnych budowlach stworzyło bardzo malownicze krajobrazy architektoniczne. Spacer ochrową ścieżką, zwiedzanie ochrowej wioski i wizyta w kopalni ochry to najciekawsze atrakcje.

Kolebką mydła jest Marsylia, jedno z większych miast Prowansji. Produkowane z oliwy mydło pochodzące z Marsylii oraz z obecnej mydlanej stolicy regionu jest słynne na całym świecie. Produkowane z dodatkami wielu aromatów wśród, których króluje lawenda jest stałym elementem łazienek w wielu krajach. Dziś możemy nadal obserwować jego tradycyjną produkcję w historycznej fabryce.

Dostępność wielu aromatycznych roślin w Prowansji zaowocowało rozwinięciem się produkcji różnego rodzaju olejków zapachowych. Dały one początek nie tylko kosmetykom lecz także działaniom leczniczym w postaci aromaterapii. Bogatą historię regionu w tej dziedzinie możemy poznać w dedykowanym muzeum, a własności olejków w laboratorium aromaterapii.

Prowansja to najbardziej malowniczy region Europy. Ilość kolorów znajdujących się w naturalnym środowisku daje niepowtarzalny urok widokom w większości ciekawych miejsc. Przyroda zapewnia najbardziej widowiskowe atrakcje w Prowansji.

Lawenda to najpowszechniej i najczęściej kojarzona z Prowansją atrakcja. Jej urok pochodzący głównie z koloru i aromatu przyciąga wielu turystów zarówno na lawendowe pola, szczególnie atrakcyjnej w trakcie kwitnienia. Lawenda to jednak nie tylko pola ale wiele innych atrakcji z nią związanych: muzeum lawendy, plantacja aromatów, farma lawendy i destylarnia.