Saintes Maries de la Mer – Katalonia we Francji

Miasteczko łączące urok pięknej i nowoczesnej wsi z katalońską tradycją. Kontynuuje się tu tradycje artystyczne, tworząc muzeum sztuki współczesnej na ulicach.

Warto zobaczyć:

Pierwszy raz nazwa miasteczka wymieniona  jest w akcie króla Lotar z 982 r. Prawdopodobnie było to duże gospodarstwo rolne wokół którego rozwinęła się osada.

W 1150 pojawia się nazwa Sainte Marie (poprzednia Paribans) będąca hołdem dla Matki Boskiej. W 1197 r. Ramon de Canet -pan Saint Remy otrzymuje przywilej umocnienia wioski. Okres XIV-XV Iw. naznaczony jest klęskami głodu, wojen i zarazy w 1348 r. Od XVI w. wojny między Francją,  a Hiszpanią praktycznie nigdy nie ustały. Armie niszczyły plony i grabiły wsie. W 1659 r. traktatem z Pirenejów armia Francuska przejęła prowincje Rousillon.

Prorodzinny klimat nadmorski sprawia, ze to małe, liczące 3500 mieszkańców miasteczko, latem gości ok. 20 tysięcy turystów! St. Mary łączy urok pięknej  i nowoczesnej wsi z katalońską tradycją. Kontynuuje się tu tradycje artystyczne,  tworząc muzeum sztuki współczesnej na ulicach.

Dawniej wioska żyła w rytmie świąt religijnych. Jednym z najważniejszych było St. Gauderique. Sant Galdric był opiekunem roślin i  Rousillon. Relikwie tego rolnika złożono w 1014 roku w klasztorze Saint Martin du Carrigou. Znana jest tradycja, iż w czasie suszy relikwie zanurzano w Morzu Śródziemnym (relikwie w czasie procesji przewożono z St. Martin du Carrigou), aby przywołać deszcz.