Chateauneuf du Pape – stolica francuskiego wina

Chateauneuf du Pape znajduje się w połowie drogi między Awinionem a Orange w dolinie Rodanu. Wioska jest prawie całkowicie poświęcona produkcji słynnego na całym świecie wina „Chateauneuf du Pape”.

Chateauneuf du Pape znajduje się w departamencie Vaucluse w połowie drogi między Awinionem a Orange w dolinie Rodanu. Wieś rozciąga się ponad równiną Comtat pośród 3 000 hektarów pól winorośli. Wioska jest prawie całkowicie poświęcona produkcji słynnego na całym świecie wina „Chateauneuf du Pape”, które jest częścią równie znanego Cotes du Rhone.

Każdy miłośnik wina zna Chateauneuf du Pape. Prowansja słynie na całym świecie z jakości i renomy swoich win. Chateauneuf du Pape posadowione jest wokół dużego wzgórza, wszędobylskie rzędy winorośli obejmują łagodne zbocza, wszelkie zagłębienia terenu jak również pojawiają się na elewacjach, w większości historycznych, budynków.

Chateauneuf du PapeW XIV wieku papież Jean XXII wybrał Chateauneuf jako miejsce swojej letniej rezydencji, a następnie rozpoczął uprawę winorośli, sadząc pierwsze krzaki na kamienistej ziemi, która otaczała posiadłości. Przez długi czas produkcja wina była tajemnicą, ale w XVIII zaczęła być już powszechnie znana, jednak dopiero w 1929 roku została oficjalnie uznana i opatrzona własną nazwą apelacji: Châteauneuf-du-Pape. Od tego czasu ​​produkcja wina w Chateauneuf du Pape podlega ścisłej kontroli, zapewniając produkcję wyjątkowo dobrego wina w 55 winnicach.

Przez Chateauneuf du Pape rozciąga się wiele uroczych krętych wąskich uliczek z pojawiającymi sie na placykach licznymi pięknymi fontannami, w tym fontanną Souspiron z XIV wieku. Zwiedzając wioskę zobaczyć można starożytny piec chlebowy i prasę oliwną, a wchodząc na szczyt wzgórza ruiny zamku papieskiego zbudowanego w latach 1316-1333 przez papieża Jana XXII  Szerokie kamienne schody prowadzą do pozostałości twierdzy, w której papieże żyli do 1377 r. do czasu ich powrotu do Rzymu.

Twierdza została poważnie zniszczona przez pożar podczas wojen religijnych, kiedy wieś była okupowana przez hugenotów.  Pozostała wieża narożna i ściana. Ostatnie zniszczenia pochodzą z czasów II wojny światowej, kiedy to zamek był wykorzystywany jako wieża strażnicza i magazyn amunicji dla armii niemieckiej.

Ze wzgórza zamkowego rozciąga się panoramiczny widok 360 ° na dolinę Rodanu, Luberon, Awinion i pałac papieski, na równinę Comtat Venaissin, wzgórza Montmirail i Mont Ventoux na wschodzie, Alpilles na południu, skalisty i zarośnięty Gard Prowansalski na prawym brzegu rzeki.

Chateauneuf du Pape - winnicaW centrum wioski znajduje się wiele piwnic, w których można degustować wiele różnych win. Fasady piwnic różnią się od siebie, niektóre wydają się luksusowe, nawet pretensjonalne, inne są niezwykle proste. Niektóre znajdują się na parterze wiejskiego domu, do innych trzeba przejść przez małe drzwi lub wąskim przejściem między budynkami. W każdej z nich jest okazja do spróbowania dobrego dobrego wina.

Na skraju wioski znajduje się interesujące muzeum wina w winnicy Brotte. Muzeum prezentuje dużą kolekcję narzędzi i maszyn do produkcji wina, z których niektóre pochodzą z XVI wieku.

.