Zamek Jallanges i jego różane ogrody

Chateau de Jallanges – to piękny XV-wieczny zamek otoczony słynnymi winnicami Vouvrey. W 1984 roku został nabyty przez rodzinę Ferry – Ballin. Jego obecny właściciel – Stephan Ballin, w wieku 20 lat postanowił poświęcić swoje życie pasji, odrestaurowując zamek i dokonując licznych inwestycji. Stało się to możliwe  między innymi dzięki wielu imprezom, ślubom, seminariom i wystawom sztuki.

Podczas zwiedzania właściciele ogromną wagę przywiązują do prezentacji życia zamku: jego historii, architekturze, francuskiej tradycji  i sztuce. Regularnie odbywają się tu klimatyczne kolacje, przenoszące nas w różne historyczne okresy: średniowiecze, renesans, czasy Ludwika XII lub XVI, aż po rok 1930.

Zamek oferuje 5 stylowych pokoi. Nas zainspirował pokój gościnny w stylu Ludwika XIII, poświęcony  pamięci Marie Gaudin – faworycie Franciszka I. Jak każdy zamek, posiada on takie pokoje…

Otoczenie zamku to nie tylko winnice. Znajduje się tu wspaniały ogród różany, z kolekcją ponad 219 odmian krzewów. Jak do tego dodamy duży park z 300-letnimi drzewami cedrowymi i kaplicę z bardzo ekstrawagancką wystawą, to jest to jeden z tych zamków, które musimy zobaczyć.