Zamek Brissac – najwyższy zamek Doliny Loary

Zamek Brissac

Wysoki na 7 pięter zamek  Brissac, często nazywany jest ” Gigantem Doliny Loary „. Zwiedzać możemy go tylko z przewodnikiem i  o określonych porach, co trzeba wziąć pod uwagę planując w nim wizytę. W miesiącach wakacyjnych, raz lub dwa razy dziennie wycieczki po zamku odbywają się w języku angielskim. Nie chcieliśmy się spóźnić na taką wizytę, więc przyjechaliśmy wcześniej. Przed zamkiem znajduje się herbaciarnia, która umila czas oczekującym turystom.

Jak każdy zamek, również ten posiada swoją legendę i swojego ducha. Zaczniemy jednak od odrobiny historii, zanim poznamy jego obecnych właścicieli. Syn Pierre de Breeze  ( poprzedniej, panującej tu rodziny ) – Jacques, poślubia córkę króla Karola VII i Agnes Sorel – piękną Charlotte. Wkrótce Jacques zastaje swoją żonę w intymnej sytuacji z jednym ze swoich przyjaciół. Morduje żonę, a potem przyjaciela, co powoduje, że ma poważne problemy i opuszcza zamek. Tyle historii, legenda głosi, że pozostawia na zamku ducha Charlotte, której pogrążona w bólu dusza wędruje w gorące noce po zamku i szuka ukojenia….

26 maja 1502r. Rene de Cosse kupuje zamek od wnuka Pierra i przyjmuje imię władcy Brissac. Rodzina Cosse – to skromni panowie, ale o starym rodowodzie. Przez lata służą Koronie, otrzymując wiele przywilejów. Rodzina Brissac zamieszkuje zamek do dnia dzisiejszego. Obecny XIII książę Brissac przynajmniej raz w roku organizuje rodzinne zjazdy. Jak wyglądają rodzinne obiady możemy wyobrazić sobie zwiedzając jadalnię. Pięknie zastawiony stół czeka na wniesienie potraw i oczywiście na gości.. . Zwiedzając zamek  urzekł nas teatr stworzony przez żonę XI księcia. Pasjonatka muzyki, markiza de Brissac ,postanowiła zbudować dla siebie własny teatr – operę. Inauguracja nastąpiła w 1890 roku, a każdej  jesieni  do 1914 roku odbywał się w nim sezon operowy.

Po krótkim odpoczynku w teatrze, przy przyćmionym świetle i dobiegających z zza sceny dźwiękach muzyki, czas kończyć zwiedzanie. Czeka nas jeszcze degustacja różowego wina w zamkowej winnicy i spacer po parku.