Włoskie zamki w Dolinie Loary

Azay-le-Rideau, Chambord, Monsoreau, Chenonceau, Ussé – Dolina Loary ma wyjątkową kolekcję zamków, które zostały zbudowane lub przeprojektowane w stylu renesansowym. Z kolei zamki Anjou, Touraine i Orléanais były ulubionym miejscem pobytu wędrownego Dworu Francji.

Podczas gdy Chambord i Blois były królewskimi rezydencjami, inne perełki architektoniczne z początku XVI wieku zostały zbudowane dla dużych finansistów korony, takich jak Gilles Berthelot, komisarz Château d’Azay.

Ci finansiści i doradcy, którzy bogacili się za panowania Ludwika XII i Franciszka I, starali się podnieść i utrwalić  swój status społeczny poprzez posiadanie zamku i ziemi. Chcieli pokazać swój sukces poprzez wspaniałe posiadłości i nieruchomości.

Te nowo tworzone zamki pełne były włoskich innowacji architektonicznych. Podczas prowadzonych kampanii wojskowych we Włoszech, Francuzi byli pod wrażeniem tego, co najlepsze w alpejskiej sztuce i kulturze. Dzięki uzyskanym kontaktom zwerbowali włoskich artystów, a następnie stopniowo wprowadzali nowe praktyki budowlane (regularny i symetryczny plan, prosty kształt schodów). Pozyskani włoscy architekci, rzeźbiarze i malarze dostarczali także antykwarycznego słownictwa. Innowacje z Włoch zostały połączone lub nałożone na ówczesną francuską tradycję architektoniczną i dekoracyjną.

Zamek Azay le Rideau jest uznawany za najbardziej romantyczny zamek Doliny Loary. Zdjęcia jego tylnej fasady odbijającej się w wodzie są nieodłącznym elementem każdego przewodnika po regionie.