W stolicy prowansalskiego wina

Chateauneuf du Pape

Dla wszystkich, którzy interesują się winem, lub tylko je piją, wizyta w Chateauneuf du Pape powinna być niemałą przyjemnością. Stolica prowansalskiego wina, i nie tylko prowansalskiego, jest miejscem w którym można zasmakować aromatów wielu różnych win z Doliny Rodanu.

Kilkadziesiąt winiarni i winnic, każda z darmową degustacją to wyzwanie i przyjemność. W dodatku większość znajduje się w starych średniowiecznych budynkach, często w piwniczkach, które dodatkowo zapewniają klimat do degustacji przede wszystkim w upalne dni, których tam nie brakuje. Oczywiście króluje tu wino z najwyższej półki czyli Chateauneuf du Pape, ale można też znaleźć sporo ekonomicznych win Cotes du Rhone lub innych z okolic, dobrych lub bardzo dobrych.

Nad miejscowością króluje zamek, do którego można dojść wąskimi uliczkami, przy okazji odkrywając coraz to nowe winiarnie i co raz to nowe smaki – z tego powodu wyprawa na zamek, a właściwie do jego ruin, może potrwać kilka godzin. Dla leniwych lub spieszących się, na zamkowe wzgórze można dojechać samochodem i swobodnie zaparkować.

Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na okolice, Dolinę Rodanu a także widoczny daleko charakterystyczny szczyt Prowansji – Mount Ventoux. Na wzgórzu znajduje się też edukacyjna winnica z informacją o wszystkich 13 szczepach winogron, które wykorzystywane są do tworzenia kultowego wina Chateauneuf du Pape.

W miejscowości znajduje się też bardzo ciekawe muzeum wina, do którego zajrzymy już niedługo.