Rodzinny Zamek Villesavin – Muzeum Małżeństwa

Zamek małżeństwa - Chateau Villesavin

Zamek Villesavin  trochę przypomina bardziej okazały Chambord. Prawdopodobnie dlatego, że oba były budowane  w XVI wieku przez sekretarza finansów króla Franciszka I. Nazywa się go nawet  ” La cabane de chantier de Chambord.” ( cabane – szałas )

Zamek przyciąga turystów nie ze względów architektonicznych.  Właściciele mówią o nim, że chcą, aby bawiły się tu dobrze wszystkie pokolenia. Od mini farmy dla najmłodszych, po ducha grasującego na zamku, muzeum wozów konnych dla tatusiów i historii małżeństwa dla mam.

Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Muzeum Małżeństwa. Jego kolekcja pochodzi z Mont-Dol w Bretanii. Jej zebranie ( ponad 1500 eksponatów ) zajęło ponad 35 lat. Dzięki woskowym postaciom odkrywamy ważne momenty z ceremonii ślubnych. Kostiumy pochodzą z okresu 1850 – 1950. W tym czasie małżeństwo było uważane za najważniejsze wydarzenie życia. Przygotowywano się do niego z dużym wyprzedzeniem, aby ten wyjątkowy dzień był idealny. Przygotowanie posagu z haftowanymi inicjałami na ręcznikach, pościeli i innych drobiazgach, wymagało wiele czasu.  Zwiedzając, nie da się pominąć cudownych koron weselnych. Zobaczymy ich tu około 350! Może nawet zatęsknimy trochę za strojami i dawnym przepychem.