Montreuil Bellay – zamek, winnica i ogrody.

Pochodząca z XI-ego wieku twierdza, powstała dzięki niestrudzonemu wojownikowi i budowniczemu wielu zamków, hrabiemu Fulko Nerra.  Hrabia przekazuje go swojemu wasalowi, znanemu jako Bellay, stąd wywodzi się nazwa zamku – Montreuil Bellay. Obecnie zamek jest bardzo dobrze utrzymany, położony za osłoną 600 metrowego muru, z 13 wieżami obronnymi.

Wycieczki po zamku odbywają się z przewodnikiem i trwają około godziny. Przemierzając kolejne komnaty, podziwiając pięknie umeblowane wnętrza,  możemy poznać  anegdoty o królach, królowych i innych ważnych ludziach, którzy kiedyś tu mieszkali lub zatrzymali się w podróży.  My mamy umówione spotkanie. Po krótkim wprowadzeniu o historii zamku, ogrodach i  winnicy, postanawiamy sami go pozwiedzać. Wychodzimy na zamkowy dziedziniec, gdzie od razu zachwyca nas piękna lipa. Na chwilkę pod nią przysiadamy, aby nabrać sił przed trudami zwiedzania. Po zamkowych pomieszczeniach, odkrywamy ogrody z panelami edukacyjnymi dla dzieci i dorosłych.

Na koniec czas na degustację wina w zamkowej kuchni z XV wieku. Przedtem jednak słuchamy opowieści o długiej historii i tradycji produkcji wina. Wina białe i czerwone, musujące ” Cremont de Loire ” – białe i różowe, powstają  z troską i pasją w średniowiecznych zamkowych piwnicach. Winnica rozciąga się na powierzchni prawie 13 hektarów, a 5000 winorośli przypada na 1 hektar. Naszą degustację zaczynamy od win białych.Wszystkie są sprzedawane pod nazwą ” Chateau Montreuil Bellay „.