Chenonceau – zamek kobiet

O zamku i jego historii ściśle związanej z kobietami, można opowiadać bez końca…

To kobiety go budowały, upiększały i ratowały. Obecny zamek zbudowano na początku XVI w. Jego druga właścicielka, faworyta króla Henryka II, Diana de Poitiers, otrzymała go na własność. Specjalny królewski dekret głoszący o jego nadaniu ” na wieki wieczne „, nie na wiele zdał się po śmierci króla.  Wdowa po Henryku II – Katarzyna Medycejska przenosi Dianę do mniej okazałego zamku Chambord. Jednak  Diana w ciągu zaledwie  kilku lat swoich rządów w Chenonceau, znacznie przysłuży się jego rozwojowi. To ona zbuduje unikalny most łączący obydwa brzegi rzeki Cher. Miała ku temu specjalne powody. Henryk II uwielbiał polowania, a most umożliwiał mu szybsze powroty na zamek, do czekającej na niego Diany.

Zwiedzając zamek, w którym urzekną nas kwiatowe kompozycje, nie możemy zapomnieć o  otaczających go ogrodach.  To właśnie z nich powstają cudne kwiatowe  bukiety, tworzone przez zamkowych florystów. Ogród Diany, z którego możemy podziwiać wschodnia fasadę zamku wraz z mostem, jest bardziej imponujący niż Ogród Katarzyny Medycejskiej.  Dodatkową atrakcją będą nocne spacery w miesiącach letnich. Oświetlonym ogrodom towarzyszy wówczas muzyka wielkich kompozytorów, a my przenosimy się w przeszłość…

Rok 2019 obchodzony jest na zamku w sposób wyjątkowy.  Mówi się o ” 500-leciu renesansu Doliny Loary”. Związane jest to z 500-letnią rocznicą urodzin Katarzyny Medycejskiej, która najbardziej ze wszystkich jego właścicielek przyczyniła się do jego przepychu. Aby uczcić tą rocznicę, przez cały rok odbywa się wiele wydarzeń i wystaw upamiętniających Katarzynę nie tylko jako królowę,  ale żonę i matkę.

Na koniec nie zapomnijmy o degustacji wina w zamkowej winiarni.