Chaumont zamek z międzynarodowym festiwalem ogrodów

Zamek Chaumont - zamek z festiwalem ogrodów

Początki Chaumont sięgają około 1000 roku. Dawna twierdza, spalona w 1465 r. przez Ludwika XI, dość szybko zostaje odbudowana. W 1560 roku, ( rok po śmierci swego męża, króla Francji – Henryka II ) zamek obejmuje w posiadanie Katarzyna Medycejska. Zamek staje się miejscem częstych spotkań Katarzyny z jej osobistym doradcą – Nostradamusem.

Wkrótce Katarzyna odbiera bardziej okazały zamek Chenonceau Dianie de Poitiers, swojej rywalce i dawnej ulubienicy króla, a w zamian na jej miejsce pobytu wyznacza zamek Chaumont. To właśnie Diana realizuje wiele projektów, które nadają zamkowi obecny wygląd. Zwiedzając zamek, nie może umknąć nam kolekcja unikatowych medalionów słynnego włoskiego rzeźbiarza Jeana Baptiste Niniego.

Jednak to nie zamek, a jego ogrody znane są na całym świecie. Międzynarodowy Festiwal Ogrodów pierwszy raz odbył się w 1992 roku. Nazywany jest on kopalnią pomysłów i wylęgarnią nowych talentów.

Tegoroczna edycja, którą możemy oglądać do 3 listopada , nosi nazwę ” Ogrody Raju „. Związana jest ona z różnymi filozoficznymi przemyśleniami. Czy niebo nie jest miejscem sprawiedliwych dusz i aniołów? Niebo, to marzenie o nieskończonym szczęściu, do którego od wieków dąży ludzkość. Ogród – symbol wieczności, z oczyszczającą wodą fontann i odurzającym zapachem kwiatów….

W ogrodach spotkamy naturę i technologię, które harmonijnie współistnieją. Ziemski raj ma być integracją 2 światów: naturalnego i sztucznego. Trzeba to po prostu zobaczyć!