500 lat renesansu Doliny Loary

Zamek Blois światło i dźwięk

Rok 2019 obchodzony jest w Dolinie Loary wyjątkowo uroczyście. Wiele zamków, zarówno tych największych, jak i mniej znanych, oferuje bogaty program imprez: organizowane są koncerty, spektakle i wystawy dla uczczenia 500-lecia renesansu Doliny Loary.

W zamku Champchevrier królują koncerty ” Śladami Ludwika XIII ” i teatralne spektakle przy świecach. W przerwie można spróbować specjalnych małych kulek chleba z różnymi nadzieniami, które były spożywane w okresie renesansu. Oświetlona fasada zamku stanowi magiczne tło dla uczczenia 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci.

Zamek Brissac– najwyższy zamek Doliny Loary z okazji Dni Dziedzictwa 21 i 22 września udostępnia do zwiedzania mauzoleum książąt Brissac. Ta piękna, neoklasyczna konstrukcja znajdująca się w zamkowym parku, jest niedostępna dla turystów. Dodatkowo podziwiać można będzie oświetlony specjalnie na tą okazję zamek.

Na zamku Blois od maja do 1 września zobaczymy wyjątkową wystawę ” Dzieci renesansu „. Był to rodzinny zamek, w którym  dorastało wiele dzieci koronowanych głów. Wystawa pokazuje jak wyglądało dzieciństwo od końca XV do początku XVII wieku. Składająca się z trzech części wystawa przedstawia problemy śmiertelności matek i niemowląt, sceny z życia rodzinnego i pierwsze metody zorganizowanego nauczania. Jest to początek nauki dobrych manier, zasad czystości i sztuki życia w społeczeństwie.