Każdy winiarz jest dumny ze swojej winnicy. Właściciele tej prowansalskiej winnicy, Chateau de Mille, mówią, że ich posiadłość jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją historię i tradycje winiarskie. Z dumą opowiadają nam o złożoności gleby: wapienne wzgórza, ochra, rudy żelaza. Dzięki takiemu zróżnicowanemu podłożu  powstają ich wspaniałe wina.

Papieska winnica

Wokół XII – wiecznego zamku rozciąga się 150 hektarów winnic. W tym miejscu odpoczywali papieże z Awinionu i biskupi. Było ono ich letnią rezydencją.

Winnica w Prowansji

Wjeżdżamy na teren zamku przez piękną bramę. Nic nie mąci ciszy i spokoju tego letniego popołudnia. No, może pies, początkowo wyglądający dość groźnie, więc nie chcemy dostarczać mu pożywienia.

Pies w winnicy

Na szczęście na dziedzińcu pojawia się pani z koszem pełnym prania. Okazuje się, że jest to żona właściciela. Zaprasza nas do winnicy, gdzie spędzamy więcej czasu niż planowaliśmy.

Piwniczka w winnicy

Możliwość wyboru, to jest to co lubimy! Plan zwiedzania mamy ogroooomny! Chcemy jak najwięcej zobaczyć, aby przekazać nasze wrażenia i wspomnienia naszym klientom. Jednak w miejscach, które nas zachwycają nie patrzymy na plan. One są po prostu tego warte! Jesteśmy przecież nie tylko w podróży biznesowej, ale również na wakacjach.

Widok z winnicy

Nasza ,,przewodniczka” po historii zamku i winnicy rozmawia z nami po angielsku. Jej historia przeplatana jest ciekawymi anegdotami i oczywiście testowaniem przez nas wina.

Degustacja w prowansalskiej winnicy

Zaczynamy tak jak być powinno od białego: połączenie 3 wspaniałych odmian, miękkie, kwiatowe. Potem przychodzi kolej na różowe. Dobre różowe wino jest trudniejsze ,, w wykonaniu”. Według winiarzy powinno być eleganckie, łatwe do picia i nie powodujące złego samopoczucia rano! Kupiliśmy butelkę na wieczór. Spełniało wyżej wymienione cechy! Na koniec czerwone.  Na początek młode wino, dwuletnie, z silnym aromatem i głębokim kolorem. Zgodnie z instrukcją zaczynamy od wąchania. Potem próbujemy i mamy opowiadać swoje wrażenia dotyczące smaku, zapachu i tego co ugotowalibyśmy do niego… Widać, że właścicielka jest prawdziwą entuzjastką. Dzieli się z nami swoimi wrażeniami, opowiada o winoroślach i ich odmianach.

Wino w papieskiej winnicy

Teraz czas na 18 letnie wino czerwone. Poprzedniego dnia zamek i winnicę odwiedziła grupa dziennikarzy. Testowali różne wina przeprowadzając wywiad z właścicielami. To dlatego udało nam się spróbować tego podobno wyjątkowego rocznika. Mimo, iż jestem zwolennikiem win białych, to zasługiwało na miano wybornego wina. Skomentowałam je jednym francuskim słowem ,,genial”.

Najstarsza winnica w Luberon

Cóż, nadeszła pora, aby rozstać się z tym miejscem. Jeszcze kilka chwil relaksu, ostatnie spojrzenie na winnice, zamek, pobliską łąkę na której pasą się konie i w drogę…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *