Winnice kobiet

Winnice kobiet to robocza nazwa winnic będących członkami stowarzyszenia pod nazwą Femmes Vignes Rhone (Kobiety winiarze z Doliny Rodanu).

Winnice kobiet czyli Femmes Vignes Rhone.

Winnice kobiet to robocza nazwa winnic będących członkami stowarzyszenia pod nazwą Femmes Vignes Rhone (Kobiety winiarze z Doliny Rodanu). Stowarzyszenie powstało ponad 10 lat temu i skupia 30 winnic, w których produkcję wina prowadzą kobiety. Celem stowarzyszenia jest promowanie roli kobiet w typowo męskim zawodzie winiarza.

Gros Pata czyli Duża Moneta

Jedną w kolekcji kobiecych winnic jest winnica Gros Pata, w której kultywuje się tradycje winiarskie od 5-u pokoleń. Ich hasło to: ,,Przyjdź, ciesz się słońcem Prowansji i smakiem naszych win!”  Skąd wzięła się nazwa posiadłości? ”Pata” – była to prowansalska miedziana waluta. Z jednej strony był krzyż, a z drugiej klucze św. Piotra. Dawniej trzeba było płacić  ,,Patas” aby przełączyć się z jednej gminy do drugiej. Moneta ta jest symbolem winnicy i widnieje na butelkach. Położona w pobliżu słynnego starożytnego miasteczka, dysponuje miejscami noclegowymi i stanowi doskonałą bazę do zwiedzania i do degustowania wina. Jej właścicielka pracowała w winnicy pod opieką swojego ojca od najmłodszych lat, a swoje pierwsze wino zrobiła mając zaledwie 16 lat.

Nieopodal słynnego akweduktu.

Elizabeth i Paskal stworzyli własną winnicę na swojej ojcowiźnie. Paskal przez 25 lat pracował w winnicach zanim zdecydował kontynuować tradycje rodzinne w swojej własnej winnicy. Winnice kobiet Doliny Rodanu oferują wina białe, różowe i czerwone. Właścicielom tej winnicy, znajdującej się blisko słynnego prowansalskiego akweduktu, udało się stworzyć wina godne najlepszych stołów. Na występującym tu podłożu  szczepy takie Syrah, Grenache czy Mourvedre dają wina o wysokiej ekspresji i niepowtarzalnym charakterze.

Praktycznie każda winnica ma sklep oferujący jej produkty, które oczywiście przed zakupem możemy degustować. Zanim zaczęliśmy smakować wina, urzekły nas artystycznie wykonane stojaki do wina. Kogóż nie urzekłby robot, a może rycerz grający na gitarze, czy kucharz jadący na rowerze z ogromnym kielichem?
Jak przystało na winnice kobiet możemy znaleźć w nich wina, których nazwy powiązane są z kwiatami. Tak jest też tutaj: Le Bouquet czyli Bukiet to zestaw białego, różowego i czerwonego wina oferującego delikatne i subtelne aromaty i smaki. Biały Bukiet z nutą marakui, ananasa i mandarynki, czyni go idealnym towarzyszem do mięs i ryb. Aromaty pieprzu, lukrecji i czarnego bzu sprawiają, że czerwony Bukiet towarzyszy czerwonym mięsom. Różowe z pikantną nutą cytrusów będzie idealne do sałatek, dań kuchni azjatyckiej, czy włoskiej.
Niektóre nazwy wina z tej winnicy powiązane są z podróżą przez historię sięgającą poza Prowansję, w czasy rzymskie ( będą to czerwone: Perrottes i Agapaus).