Wina Doliny Rodanu

Wina Doliny Rodanu to ciekawa propozycja dla amatorów i koneserów. Plejada smaków, owocowość a także głębsze aromaty to cechy, które pozwolą na zadowolenie tych którzy je skosztują.

Dolina Rodanu często klasyfikowana jako jeden z trzech najlepszych regionów Francji (obok Bordeaux i Burgundii), jest bardzo dużym i ciepłym regionem, znanym z szerokiego zakresu czerwonych ziemistych win. Wina Doliny Rodanu powstają głównie z trzech szczepów winogron: Grenache, Syrah i Mourvedre nazywane z tego powodu mieszanką GSM (od pierwszych liter nazw szczepów). Wina te stały się bardzo popularne na świecie. Warto tu jednak zauważyć, że w części regionu uprawiane są winogrona tylko jednego szczepu: Syrah.

Pozycja wina Doliny Rodanu.

Wina z regionu Bordeaux klasyfikowane są potocznie jako pełne i złożone, wina z Burgundii jako lekkie i eleganckie (co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością), tymczasem wina Doliny Rodanu powstają jako średnio złożone. Wina te znane są, z powstających pod wpływem ciepłego klimatu, mocnych i żywych aromatów przypraw, można w nich znaleźć także smaki czarnych owoców, ziół (szczególnie tych lokalnych prowansalskich), kawy i ziemi.

Wpływ lokalizacji i gleby (terroir) ma dla wina Doliny Rodanu umiarkowany wpływ, nie tak istotny jak w niektórych innych regionach Francji. Dolina Rodanu pomimo swojej wielkości oraz wyjątkowo dużej ilości produkowanych niedrogich win, jest powszechnie uważana za region ukierunkowany na wytwarzanie wysokiej klasy wina. Dlatego wśród win pochodzących z tego regionu można znaleźć wiele znakomitych okazów w bardzo przystępnej cenie, choć nie brakuje tam także wręcz butikowych okazów, głownie z północnej części regionu.

Sukces, który zyskały w świecie czerwone wina Doliny Rodanu, spowodował, że białe wina są bardzo często nie zauważane. A w regionie jest wiele znakomitych win białych chociażby te z apelacji Hermitage, czy unikalny Viogner z okolic Condrieu.

Wina w stylu Doliny Rodanu na świecie.

Podobnie jak dla win z regionu Bordeaux, styl wina Doliny Rodanu jest powielany na całym świecie. Wina w tym stylu można znaleźć w Australii, w której produkowana jest światowa większość win ze szczepów Syrah i mieszanki GSM. Australijski Syrah daje wina znacznie różniące się od tych z Doliny Rodanu, podczas gdy wino mieszanki GSM z obu regionów zdaje się mieć często ten sam ciepły smak przypraw. Z kolei w Stanach Zjednoczonych powstała specjalna organizacja Rhone Rangers, której celem jest wprowadzenie szczepów Doliny Rodanu do stanów takich jak Kalifornia, Idaho, Virginia i Washington.

Wina Doliny Rodanu to znakomita pod względem jakości i ceny propozycja dla polskiego rynku.