Winnica i muzeum korkociągówPrzemierzając Prowansję odwiedziliśmy muzeum korkociągów mieszczące się na terenie winnicy,  niedaleko jednej z piękniejszych wiosek. Jako entuzjaści wina i tego regionu zaczynamy od zwiedzania winnicy, w czasie którego z przyjemnością słuchamy historii jej powstania. W 1989 r. Ives Rousset-Ronard, właściciel muzeum i winnicy a także mer wioski, kupił starą farmę wraz z 8 hektarami winorośli. Tak narodziła się nowa winnica gdzie dzięki ciężkiej pracy, produkuje się wspaniałe wina ,,Cotes du Luberon’’.

Wizyta w winnicy i muzeum korkociągów.

W winnicy możemy zobaczyć poszczególne etapy produkcji wina. W zależności od gatunku winogron, ich zbiór trwa od końca sierpnia do października i głównie odbywa się ręcznie. I tu pojawiła się pewna myśl – marzenie: jak cudownie byłoby poleżeć pod takim krzakiem winorośli z dojrzałymi owocami, pić schłodzone luberońskie białe wino, a równocześnie delektować się smakiem owoców, zrywanych prosto z krzaczka…

Winnica muzeum korkociągów -piwnica z beczkamiNastępny etap to fermentacja i  maceracja, ale to olbrzymia piwnica z beczkami z winem zachwyciła mnie najbardziej. Półmrok i niekończące się rzędy beczek z winem… Wino butelkuje się na terenie winnicy. Dzięki automatycznej linii produkcyjnej wytwarza się tu 1100 butelek na godzinę. Większość małych winnic nie posiada takich zautomatyzowanych urządzeń.

Byliśmy świadkami jak do jednej z nich przyjechała ogromna ,,butelkarnia’’. Wynajmuje się taki sprzęt na dzień lub dwa i cała rodzina pracuje przy butelkowaniu. Praca ta była tak intensywna, że kupiliśmy tam tylko kilka buteleczek i krótko porozmawialiśmy z właścicielem, gdyż nie chcieliśmy odciągać go od pracy przy butelkowaniu.

Po obejrzeniu etapów produkcji zatrzymujemy się na kilka minut w winiarni,  aby popróbować i oczywiście kupić wino. Ja próbuję białe i różowe, a Tomek czerwone. Tego dnia nie jestem kierowcą więc mogę wypić trochę więcej. Przy kieliszku wina sympatyczna pani opowiada nam jak powstała licząca ponad 1000 egzemplarzy kolekcja korkociągów tworząca unikalne muzeum korkociągów – jedno z nielicznych takich w Europie i na świecie.

Agnieszka

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *