Troglodyckie jaskinie Doliny Loary

Troglodyckie jaskinie swoją historię rozpoczęły sto milionów lat temu, w okresie górnej kredy, kiedy znaczna część Doliny Loary była pokryta starymi morzami Basenu Paryskiego. To w tej prehistorycznej epoce, znanej jako Turonian, powstały kredowe warstwy podłoża regionu Andegawenii (w środkowej Loarze).

Troglodyckie jaskinieTuffeau, tak powinno nazywać się skalne podłoże, to kredowy wapień złożony głównie ze sprasowanych fragmentów Bryozoa – organizmu morskiego, który żył w prehistorycznych czasach w rozległych pływających koloniach. Pod wpływem kontaktu z powietrzem osady te zostały utwardzone i zespolone tlenkami żelaza i magnezu, uzupełniając jednocześnie glebę cennymi pierwiastkami. Kiedy osady ulegały zmieszaniu z piaskiem i krzemienistymi glinami z późniejszych epok, tuffeau stworzyły jedne z najlepszych podłoży dla uprawy win, a co udowadnia Cabernet Franc rosnący z olbrzymim powodzeniem na kredowych skałach okolic Saumur.

Tuffeau i troglodyckie jaskinie.

Dolina Loary słynie z wielkich zamków rozłożonych wzdłuż najdłuższej rzeki Francji. Wiele z tych zamków zbudowano z tuffeau, miękkiego, ale silnego kremowo-białego wapienia wydobywanego przez wieki w regionie doliny Loary. Podczas gdy członkowie rodziny królewskiej i szlachty żyli w przepychu (ograniczonym znacznie przez Rewolucję Francuską), wapienne jaskinie, będące pozostałościami po kamieniołomach, w których wydobywano tuffeau na budowę zamków, zapewniały domy dla szerokiej rzeszy mieszkańców doliny.

Wyrzeźbiony w klifowych zboczach wzgórz lub wydrążony podziemnymi tunelami, labirynt troglodyckich jaskiń został przekształcony z czasem w mieszkania dla artystów, rzemieślników, mnichów, rolników i żołnierzy. Podczas najazdów Normanów w dziewiątym i dziesiątym wieku jaskinie troglodytów zapewniły regionowi rozległy system podziemnej obrony, jak również zapewniały skuteczne drogi ucieczki.

Troglodyckie jaskinie współcześnieNajwiększa koncentracja troglodytów w Dolinie Loary znajduje się w regionie Saumur. Tam niemal całe wioski składają się z tych unikalnych troglodyckich mieszkań. Utrzymująca się praktycznie przez cały rok niska temperatura i wilgotność stworzyły idealne środowisko dla wykorzystywania jaskiń jako piwnic do przechowywania wina, z których korzystają miejscowi winiarze, oraz hodowli pieczarek z Paryża. W końcu XIX w., kiedy budowa metra w Paryżu zniszczyła jaskinie grzybowe pod miastem, hodowla pieczarek przeniosła się do tych opuszczonych jaskiń doliny Loary. W przeciwieństwie do majestatycznych, często wspaniałych zamków Loary,troglodyckie jaskinie charakteryzuje ekonomia skali, praktyczność, autentyczność, świadomość ekologiczna i bezpośredni kontakt z naturą.