Prowansja jest krainą bogatą w pozostałości historyczne. Zamki i zabytki w Prowansji można spotkać na każdym kroku, w każdym mieście i niemal każdej wiosce. Starożytne i średniowieczne pozostałości, bardzo często w formie niezniszczonej lub odrestaurowanej, są nieodłącznym elementem wspaniałego krajobrazu.

Zamki i zabytki w Prowansji są świadectwem historii, która bogata w wydarzenia była też świadkiem wielu wojen i zniszczeń, które stwarzały konieczność odbudowywania zniszczonych terenów.

Zamki i zabytki w ProwansjiW Prowansji pozostało wiele pozostałości z czasów rzymskich: amfiteatry, akwedukty i inne architektoniczne zabytki. Prowansja w II wieku pne była pierwszym rzymskim terytorium (prowincją) poza Włochami. Rzymianie nazwali ten region nostra Provincia („nasza prowincja”), nazwa, która dotrwała do dziś. Kultura rzymian zdominowała obszar aż do V wieku naszej ery.

Na długo przed podbojem rzymskim, żeglarze greccy zaczęli tworzyć pierwsze miejsca handlu wzdłuż wybrzeża dzisiejszej Prowansji. Pierwszym stałym miejscem ich osiedlania była Marsylia, założona około 600 roku p.n.e. To właśnie Grecy zapoczątkowali w regionie uprawę winogron oraz produkcję wina. Pozostałości tej kultury też możemy zobaczyć w wielu miejscach, często w powiązaniu z rzymskimi pozostałościami.

Ponad 1000 lat później kiedy zaczęła słabnąć potęga Rzymu, Prowansja doznała wielu najazdów. Panował chaos. W średniowieczu obszar Prowansji był areną walk pomiędzy władcami Barcelony, Burgundii, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Francji.

W XIV wieku region stał się rezydencją papieża, a papież Klemens V przeniósł siedzibę papieską do Awinionu. Pozostałości tego w miarę krótkiego okresu są liczne na terenach zarządzanych przez papieży.

Zamki i zabytki w Prowansji charakteryzują się olbrzymią różnorodnością. Nawet podczas intensywnego zwiedzania trudno się znudzić monotonią historycznych budowli,  właściwie dobrana trasa pozwala wręcz zaskakiwać zwiedzających na każdym kroku.

Zamki i zabytki w Prowansji