Zabytki w Prowansji

 Prowansja w II wieku pne była pierwszym rzymskim terytorium (prowincją) poza Włochami. Rzymianie nazwali ten region nostra Provincia (“nasza prowincja”), nazwa, która dotrwała do dziś. W Prowansji do dzis pozostało wiele pozostałości z czasów rzymskich: amfiteatry, akwedukty i inne architektoniczne zabytki. Kultura rzymian zdominowała obszar aż do V wieku naszej ery.

Na długo przed podbojem rzymskim, żeglarze greccy zaczęli tworzyć pierwsze miejsca handlu wzdłuż wybrzeża dzisiejszej Prowansji. Pierwszym stałym miejscem ich osiedlania była Marsylia, założona około 600 roku p.n.e. To właśnie Grecy zapoczątkowali w regionie uprawę winogron oraz produkcję wina.

Ponad 1000 lat później kiedy zaczęła słabnąć potęga Rzymu, Prowansja doznała wielu najazdów. Panował chaos. W średniowieczu obszar Prowansji był areną walk pomiędzy władcami Barcelony, Burgundii, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Francji.

W XIV wieku region stał się rezydencją papieża, a papież Klemens V przeniósł siedzibę papieską do Awinionu. Oficjalnie częścią Francji Prowansja stała się w końcu 1400 roku.

Akwedukty

Najwyższy i największy  oraz najbardziej znany i najlepiej zachowany starożytne akwedukty rzymskie.

Starożytne miasto

Hellenistyczne miasteczko z II wieku p.n. e. położone wokół świętego źródła u podnóża Allpiles zawierające wiele interesujących pozostałości.

Avignon

Miasto pełne zabytków, będące przez pewien czas siedzibą papieży, z pałacem papieskim i słynnym z piosenek mostem na Rodanie.

Miasto sztuki i historii

Miasto o którym mówi się, że 365 imprez i wydarzeń kulturalnych w roku. Pełne zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Opactwo benedyktyńskie

Początek opactwu dała zbudowana na skale kaplica, w której znajdowała się relikwia – fragment prawdziwego krzyża.

Most Cezara

Most zbudowany na rozkaz Juliusza Cezara dla połączenia rzymskich terenów we Francji z Cesarstwem.

Starożytne miastoProwansja - starożytne zabytki