Co trzeba zobaczyć w Prowansji to pytanie, które nurtuje każdego wybierającego się w podróż do tego regionu. Nasza „Prowansja po raz pierwszy” była owocem wieloletniej fascynacji książkami Peter’a Mayle’a. Miejsca tam opisane stały się tzw. „must be” przygotowań do wyprawy. I jak przystało na dobrą fascynację, nocleg tygodniowego pobytu zapewniony został w gospodarstwie położonym u podnóża malowniczej prowansalskiej wioski Menerbes,  chcielibyśmy być jak najbliżej serca wydarzeń opisanych w książkach.

Mont VentouxPrzygotowania trasy wędrówki po Prowansji poszły już swoim torem. Im bardziej zagłębialiśmy się w informacje o regionie tym bardziej zaczynały nas interesować miejsca nie związane z akcją powieści Mayle’a. Tyle ciekawych miejsc, wiosek, miasteczek, zabytków i cudów natury, że bardzo szybko zaczęliśmy myśleć o wyprawie szerzej i głębiej. Postaraliśmy się przygotować do zwiedzania każdego skrawka Prowansji. Przynajmniej tak nam się wtedy wydawało.

Siedem dni zostało wypełnione planem, który był wymagający i zapewniał „zajęcie” od rana do późnego popołudnia. Był męczący ale satysfakcjonujący. Dużo później przekonaliśmy się, że program pierwszej wyprawy był bardzo „lajtowy” i można było więcej i to dużo więcej. Nasze wyprawy pozwoliły na poznanie Prowansji raczej dogłębnie, chociaż nie całkowicie. Po powrocie z tegorocznej, czwartej, odnajdujemy kolejne miejsca, które ominęliśmy. Mamy więc o czym marzyć i myśleć na kolejne lata.

Co trzeba zobaczyć w Prowansji – subiektywnie i emocjonalnie.

Co trzeba zobaczyć w ProwansjiChcemy pokazać Wam miejsca znane i nieznane, realizując całkowicie subiektywny dobór oparty na naszych wrażeniach i emocjach, nie gwarantujemy więc każdemu pełnej satysfakcji. Namawiamy do spróbowania naszych propozycji chociaż zdajemy sobie sprawę, że wiele naszych wrażeń może wynikać z terminu i pory dnia kiedy byliśmy w tych miejscach, w innym czasie mielibyśmy inne odczucie. Nikt nie jest doskonały.

Odwiedzimy znane i nieznane miasteczka i wioski, zwiedzimy słynne zabytki, zajrzymy do tych niepozornych, będziemy podziwiać fascynujące krajobrazy znane ze zdjęć w kalendarzach i przewodnikach, ale zaskoczymy Was też widokami z miejsc niezbyt popularnych. No i jak przystało na region winem żyjący będziemy odwiedzać i degustować wino w popularnych i anonimowych winnicach. Mamy nadzieję, że pamiętamy jeszcze wiele szczegółów, które pomogą zainteresować Was jak najbardziej jest to możliwe. Kolejność dobieramy także subiektywnie i w pewnym sensie losowo.

Co tydzień prezentować będziemy kolejne miejsca, zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Gordes - co trzeba zobaczyć w Prownsji

Co trzeba zobaczyć w Prowansji – Gordes

Cykl „Co trzeba zobaczyć w Prowansji” zaczynamy od miejsca, które jest jedną z ikon Prowansji i występuje na wielu zdjęciach popularyzujących ten region – miasteczka Gordes. W okolicach znajduje się kilka interesujących i znanych miejsc, które też warto odwiedzić. Gordes jest jednym z najbardziej „fotograficznych” miejsc Prowansji. Z tego też

więcej »