Prowansja to wspaniałe krajobrazy, ciepły klimat i zabytki. Jedne z ciekawszych we Francji. To także liczne atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zamki, winnice, lawenda, ochra i zioła. Prowansja to fascynująca podróż która stworzy niezapomniany urlop - wspaniałe wakacje podczas których połączymy zwiedzanie z aktywnym i leniwym odpoczynkiem.

Zachęcamy do poznania duszy krainy, oddalonej od głównych szlaków. Ta Prowansja to urokliwe wioski i miasteczka otoczone winnicami i fioletowymi polami lawendy. Podróż do takiej krainy, pozostawi na długo wspomnienia wspaniałych miejsc i widoków.

Miejsca gdzie życie toczy się leniwie, a każde miasteczko pokazuje swoją wielowiekową historię. Kamienne budynki przenoszą w czasy odległe, a małe urokliwe kawiarenki usytuowane w dużej mierze na chodnikach pozwalają na wtapianie się w lokalną atmosferę przy filiżance aromatycznej kawy.

W każdej kawiarence można spotkać turystów, a przede wszystkim mieszkańców, którzy potrafią cieszyć się życiem, spotkaniami z przyjaciółmi oraz uwielbiają celebrować posiłki. Siedząc przy małym stoliku lokalnej kafejki, zaczynając dzień od filiżanki kawy i rogalika, kupionego w pobliskiej piekarni możemy obserwować codzienne życie mieszkańców.

Prowansja to typowa Francja – o jej życiu  najwięcej dowiemy się odwiedzając targ w pobliskim miasteczku, gdzie sprzedawcy zachęcają do próbowania miejscowych specjałów. Próbując różnych rodzajów pesto podawanych na chrupiącej bagietce, zagryzając plasterkami aromatycznych wędlin, popijając białym winem, kosztując lawendowe miody i dżemy, czujemy się jak po obfitym drugim śniadaniu dającym dobre przygotowanie do „trudów” dalszego zwiedzania.

Prowansja - rynek
Odtwórz wideo

Prowansja może być zwiedzana różnorodnie w zależności od upodobań. Można wybierać bardzo znane miejsca, stanowiące dziedzictwo światowe jak np. Avignon lub znajdujący się niedaleko starożytny akwedukt Pont du Gard  słynny nie tylko we Francji. Można przemierzać miasteczka i wioski w poszukiwaniu mniej znanych zabytków lecz niejednokrotnie bardziej malowniczych. Można też skupić się na „zabytkach” natury poczynając od przełomów rzek, poprzez ochrowe wzgórza, źródliska rzek, czy też płaskowyże na których usytuowane są ruiny starożytnych miast. Oczywiście można to wszystko połączyć ciesząc się w pełni  różnorodnością historii i zasobów Prowansji.

Prowansja - co zwiedzać

Prowansja … jej nazwa przywodzi nam widoki czarujących wiosek na wzgórzach, tarasowych winnic, skalistych wzgórz, łąk w pastelowych kolorach, intensywnie niebieskiego nieba, wybrzeży smaganych morskich wiatrem i kawiarni na świeżym powietrzu serwująca lokalne przysmaki i różowe wino.

Rozsławiony przez artystów impresjonizmu Van Gogha, Cézanne’a, Matisse’a i Picassa i spopularyzowany poprzez książki amerykańskiego pisarza Petera Mayle, ten skąpany w słońcu region położony jest w południowo-wschodniej części Francji, nad Morzem Śródziemnym.

Prowansja jest krainą we Francji, której zwiedzanie dostarcza bardzo wielu ciekawych przeżyć. Różnorodność krajobrazów, niespotykane gdzie indziej zjawiska natury, historyczne miejsca związane ze znanymi postaciami i wydarzeniami to niektóre atrakcje, które mogą zainteresować szeroką gamę odbiorców.

Większością atrakcji możemy cieszyć się prawie cały rok, tylko lawenda wymaga pobytu w określonym czasie. Oznacza to, że wybierając czas dobrej pogody możemy rozpocząć zwiedzanie już od kwietnia i kontynuować do końca października. Prawdę mówiąc cały ten czas powinien wystarczyć na poznanie Prowansji taką jaką ona jest w całości, także z tą administracyjną jej częścią, która znana jest jako Lazurowe Wybrzeże. Oczywiście przeciętnego turystę lub podróżnika nie stać na posiadanie takiego luksusu wolnego czasu, dlatego polecamy 7-mio dniowe (lub dłuższe) pobyty, które pozwolą na zobaczenie najciekawszych miejsc.

Dla nas, podobnie jak dla rdzennych mieszkańców Prowansja to ta etniczna kraina, sięgająca do morza od Marsylii do Camargue, na wschód docierająca do wąwozu Verdun, na północy opierająca się o wierzchołek Mont Ventoux.

Nawet w tym etnicznym kształcie Prowansja jest rozległa dlatego jej zwiedzanie jest możliwe jedynie samochodem – ten środek lokomocji pozwala na bardzo dogłębne zanurzenie się w krainę i zobaczenie wielu ciekawostek, które bardzo często znajdują się na uboczu głównych szlaków.

Wydarzenia