Niecodzienne muzeum wina

Parkujemy w centrum miasteczka. Jest śliczne (bo upalne) sierpniowe południe! Kwiaty, błękit nieba, uliczki pełne życia. Jakże inny krajobraz od tego, który zastaliśmy zaledwie 4 miesiące temu podróżując własnym samochodem wzdłuż Mozeli. Wtedy miasteczko świeciło pustkami, a pochmurny wiosenny dzień nie sprzyjał spacerom. Zbliżamy się do muzeum wina położonego w pobliżu Cochem, które posiada jedną z największych na świecie kolekcji związanych z winem. Zobaczymy tu ponad 10 tysięcy eksponatów! Za 3 euro (obejmujące wstęp) dostaniemy na koniec zwiedzania kieliszek wina. Tradycje winiarskie kultywowane są od wielu pokoleń, a początki sięgają 1602 roku. Właściciel gromadzi swoje zbiory od ponad 40-tu lat.

Muzeum wina nad Mozelą - brama wejściowa

Nikt nie pilnuje wejścia do muzeum, nie sprzedaje biletów. Przez ozdobną, metalową bramę wchodzimy do środka. Wybieramy przewodnik w języku angielskim, a głos lektora towarzyszyć nam będzie podczas zwiedzania.  Donośny głos objaśnia historię tego miejsca. Muzeum podzielone jest na 3 obszary: zabytkowa winiarnia, stary dom i sala ze sceną- mieścił się tu teatr. Kiedyś odbywały się tu przedstawienia i  wydawano bale, których tradycje przetrwały do dnia dzisiejszego.

Muzeum wina nad Mozelą - butelkarnia

W pierwszym pomieszczeniu poznajemy rozmaite narzędzia używane przy zbieraniu winogron i dowiadujemy się najważniejszych rzeczy o produkcji wina. Zobaczymy stare beczki, kufry, butelki, wagi, odważniki. Jest tu też kolekcja korkociągów, choć nie jest ona tak pokaźna jak w muzeum korkociągów w Prowansji. W jednym z pomieszczeń znajduje się historyczna butelkarnia. Podobne widzieliśmy w wielu winnicach nie tylko nad Mozelą, ale również w Prowansji i w dolinie Loary. Nie były one muzealnymi eksponatami, ale były nadal używane do rozlewania wina.

Muzeum wina nad Mozelą - piwnica z beczkami

Nagle słyszymy dobiegające z oddali pluskanie. Wchodzimy do piwnicy pełnej beczek. A ten dźwięk (co prawda jest to nagranie) ma imitować dojrzewające wina. Lokalizujemy oświetloną baryłkę, z której dobiega odgłos fermentującego wino. Na każdej beczce widzimy świecę. Na niektórych szczotki, młotki do odbijania korków, a więc rzeczy potrzebne przy doglądaniu procesów fermentacji i oczywiście jego próbowaniu. W jednym z pomieszczeń znajduje się miejsce do degustacji. Przy ogromnych beczkach ustawione są stoły i ławy mogące pomieścić dość dużą grupę.Przechodzimy przez przedsionek do kolejnych pomieszczeń. Na ścianach wiszą rozmaite narzędzia do uprawy winorośli. Na podwórku stoi stara bryczka zaprzężona w dwa konie. Chętni mogą wybrać się na przejażdżkę po miasteczku.

Muzeum wina nad Mozelą - sala i scena

Najbardziej interesująca część wizyty w muzeum to ogromna sala i scena teatralna! Na ścianach jest niezliczona ilość eksponatów zgromadzonych przez właściciela. Można by tu robić zdjęcia bez końca! Gabloty z kieliszkami, flakony, dzbanki, butelki, kufle i  karafki z różnych epok.

Muzeum wina nad Mozelą - Witraże

Niezwykły bar wkomponowany w otoczenie, stare pianino, słońce wpadające przez witraże w oknach.Wszystko to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Nie było to pierwsze muzeum wina, które widziałam,bo zwiedzaliśmy multimedialne muzeum wina  nad Mozelą i muzeum wina w Prowansji, ale tu naprawdę porażał ogrom eksponatów!

Muzeum wina nad Mozelą - Stolik na tarasie

Robimy krótką przerwę i siadamy na tarasie z kieliszkiem mozelskiego wina. Naprzeciwko nas siedzi właściciel muzeum z małżonką. Rozmawiają o grupie turystów, która opuściła muzeum przed naszym przyjściem.  Pan Dieter zajmuje się oprowadzaniem   grup turystów (zwłaszcza z zagranicy)  po najciekawszych miejscach nad Mozelą. Jest nie tylko przewodnikiem, ale aktywnie uczestniczy w planowaniu trasy. Chętnie dzieli się z nami swoim doświadczeniem.

Muzeum wina nad Mozelą Kieliszki

 

Wracam do środka, aby zrobić jeszcze kilka, a raczej kilkadziesiąt zdjęć. Gospodarz widząc moje zainteresowanie jego kolekcją, prowadzi mnie do gabloty pełnej kieliszków mieszczącej się na scenie. Z dumą pokazuje mi swoje najcenniejsze okazy.

Muzeum wina nad Mozelą - Karuzela

Podziwiam ponad stuletnie kieliszki, pozytywkę-karuzelę i inne cenne drobiazgi.

Muzeum wina nad Mozelą

W głębi sceny znajduje się kameralne miejsce do degustacji wina. Siedząc przy zabytkowym stole, otoczeni mnóstwem uroczych przedmiotów, wyobrażamy sobie  to miejsce w czasach kiedy odbywały się tu bale i przedstawienia…

Muzeum wina nad Mozelą - scena

Poznaliśmy tu ludzi z ogromną pasją i zamiłowaniem tradycji! Rozmawialiśmy z właścicielem  muzeum o tym, czym jest dla niego wino: kulturą, historią, tradycją, przyjemnością i  przyjacielem człowieka ( pite oczywiście z umiarem )!  A czym dla Was jest wino? Pasją i radością.