Zamek Lacoste

Zamek Lacoste wznosi się majestatycznie na wzgórzu, a w jego murach wciąż rozbrzmiewa imię jego słynnego właściciela Markiza de Sade.

Zamek Lacoste wznosi się na szczycie wzgórza  w północnej części Małego Luberon górując ponad malowniczo rozmieszczoną na zboczach wioską o tej samej nazwie. Taka lokalizacja zapewnia mieszkańcom wspaniałe widoki na dolinę Calavon, Monts de Vaucluse, Mont Ventoux i Alpy, a także wioskę Bonnieux, znajdującą się na sąsiednim wzgórzu. Zamek znany jest jako dawna siedziba słynnego Markiza de Sade.

Różne przedmioty znalezione na miejscu, które zajmuje zamek, niektóre pochodzące z prehistorii, neolitu i okresu galijsko-rzymskiego, świadczą o tym, że teren ten był zamieszkany.

Zamek Lacoste – historia

Początki zamku sięgają XI wieku, ale w kolejnych wiekach był on w znacznym stopniu modyfikowany, służył jako twierdza obronna.

Przez wiele lat zamek był własnością rodziny Simiane. Według najbardziej prawdopodobnej hipotezy w 1716 roku Isabelle Simiane zapisała zamek swojemu kuzynowi Gaspardowi François de Sade, władcy Saumane i Mazan.

Markiz de Sade przebywał w zamku kilkukrotnie w latach 1769 – 1772 r. kiedy chronił się pomiędzy kolejnymi skandalami w Arcueil i Marsylii. W 1772 r. przebywał najdłużej, podczas tego pobytu zbudował w zamku teatr mieszczący 120 widzów. Następnie, po ucieczce do Włoch schronił się w La Coste (taka nazwa obowiązywała do XIX wieku) aż do czasu uwięzienia w Château de Vincennes w 1777 r. Ostatni raz przebywał w zamku po ucieczce podczas transportu na proces odbywający się w Aix de Provence kiedy schronił się tam od 16 lipca do 7 września 1778 r., zanim powrócił do Vincennes.

Podczas rewolucji francuskiej zamek został zdewastowany i w dużej mierze zniszczony. Materiały budowlane zostały rozgrabione i sprzedane. Będący mocno zadłużony,  w IV roku Republiki (1796) zamek i jego majątek zostały sprzedane, Rovère’owi, zastępcy gubernatora Vaucluse i rodowitemu mieszkańcowi Bonnieux, który, jako ofiara przewrotu 18 Fructidor, został deportowany do Gujany Francuskiej, gdzie zmarł w Sinnamary w 1798 roku.

Zamek Lacoste – odbudowa

W 1952 roku właścicielem zamku został André Bouer, nauczyciel akademicki, który poświęcił 30 lat życia na  renowację zamku.

Zamek LacosteW 2001 roku zamek Lacoste stał się własnością Pierre’a Cardin’a, który zrobił z niego swoją drugą rezydencję i kontynuował jego odbudowę i renowację. Latem każdego roku organizuje muzyczny festiwal artystyczny w starych kamieniołomach znajdujących się na zachód od zamku, przebudowanych na salę koncertową.

Zamek składa się z dużego dziedzińca, teatru na otwartym powietrzu na 1000 miejsc i sali o powierzchni 1600 metrów kwadratowych, która może pomieścić od 100 do 800 osób.

Dziedziniec zamkowy i przylegające do niego kamieniołomy są co roku miejscem w którym odbywa się Festiwal Muzyki i Teatru (Festival de Lacoste).

Markiz de Sade opisał zamek w dwóch swoich dziełach – La Marquise de Ganges i 120 dni Sodomy – pod nazwą Château de Silling. Imię dawnego właściciela, Markiza de Sade, wciąż rozbrzmiewa w murach zamku niczym echo wszechobecnej przeszłości

Zamek jest dostępny tylko w niewielkiej odrestaurowanej części.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
1.07 – 31.08 10:00 – 18:00

 

Ceny biletów
normalne od 12 €

 

Informacje dodatkowe