Zamek Cande

Zamek Cande, chociaż nie znajduje się na liście większości wycieczek biur podróży, warty jest odwiedzin nie tylko z powodu swojego bajkowego wyglądu.

Zamek Cande, który ma swój niepowtarzalny, bajkowy wygląd, nie znajduje się na liście „must see” większości odwiedzających Dolinę Loary, chociaż powinien się znaleźć, szczególnie dla odwiedzających z Wielkiej Brytanii i USA.

Podczas gdy wspaniałe Zamki nad Loarą na zawsze pozostaną ściśle połączone z francuskimi rodzinami królewskimi i ich barwną historią, tutaj w historii zamku Cande znajduje się bardzo ważny przyczynek do historii brytyjskiej rodziny królewskiej i scenariusza, który miał zmienić jej bieg na zawsze.

Wydarzeniem, które miało zmienić historię kraju, było małżeństwo Edwarda, księcia Walii z amerykańską rozwódką Wallis Simpson, które zostało zawarte na zamku Cande, 3 czerwca 1937 roku.

Wallis Simpson przybyła tutaj, aby uciec przed nękaniem prasy, które sprawiało, że ​​życie jej stawało się bardzo niewygodne. Jej przyjaciółmi byli również przyjaciele Fern Bedaux, żony właściciela Chateau de Cande w Touraine, bogatego amerykańskiego przemysłowca, który kupił zamek 10 lat wcześniej. Fern oddała Wallis swoje mieszkanie na zamku, aby mogła ona zaznać trochę spokoju. Zamek Cande stał się tym samym oczywistym miejscem na jej ślub.

Zamek Cande – historia

Zamek CandeZamek Cande powstał na początku XVI wieku, kiedy to Francois Briconnet, burmistrz Tours i skarbnik króla Ludwika XII zapoczątkował budowę pierwszego zamku. Nazwa posiadłości wywodzi się z łacińskiego „Candeyum” oznaczającego zbieg rzek. Budowę zamku dokończyła w 1508 r. córka Francois’a Jeanne de Beaune. Był to czas, w którym w Dolinie Loary żyli królowie Francji, Leonardo da Vinci dożywał ostatnich lat nad Loarą, a klasa średnia dzieliła swoje pobyty pomiędzy miejskimi i wiejskimi domami.

Zamek Cande był typową, wiejską posiadłością z szerokimi oknami dającymi panoramiczny widok na okolice. Do czasu Rewolucji Francuskiej zamek zmieniał swoich właścicieli wielokrotnie, nie zachowały się jednak żadne zapisy dotyczące zmian architektury zamku.

W 1853 roku posiadłość kupił Santiago Drake del Castillo, anglo-kubański plantator i powierzył renowację zamku lokalnemu architektowi, który zmienił zamek w kamienny cud z narożnymi wieżami zwieńczonymi blankami i pokrytymi emaliowaną farbą, freskami. Okalające zamek tereny zostały wyposażone w stawy oraz inne wodne instalacje tak jak wodospady, a liczne zabudowania wykona zostały z tuffów nadając romantyczny charakter okolicy.

W 1927 roku francusko-amerykański milioner Charles Bedaux nabył posiadłość i przeniósł się do niej wraz z żoną Fern Lombard wyposażając zamek w nowoczesne i luksusowe akcesoria typowe dla wyższych sfer okresy międzywojennego.

Po śmierci męża w 1944 Fern Bedaux przekazała zamek na rzecz państwa francuskiego, pozostawiając sobie możliwość pobytu w zamku. Po jej śmierci zamek został przekazany władzom lokalnym.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
3.04 – 30.06 10:30 – 12:30 i 13:30 – 18:00
1.07 – 31.08 10:30 – 12:30 i 13:15 – 19:00
1.09 – 30.09 10:30 – 12:30 i 13:30 – 18:00
1.10 – 3.11 10:30 – 12:30 i 13:30 – 17:00
Ceny biletów
dorośli 7 €
dzieci (7-18), studenci 6 €
dzieci do lat 6 bezpłatnie
Informacje dodatkowe
Języki na recepcji: francuski, angielski,
Zwiedzanie bez przewodnika,
Broszury w języku angielskim,
Ostatni bilet sprzedawany jest na godzinę przed zamknięciem,
Rezerwacja dla grup.