Zamek Bourdaisiere – zamek pomidora

Zamek Bourdaisiere - zamek pomidora

Początki zamku sięgają XIV wieku. Zamek Bourdaisiere -mała twierdza w ciągu następnych pokoleń wielokrotnie zmieniała właścicieli. Król Franciszek I w nowym zamku umieszcza swoją kochankę, Marie Gaudin. Po jej śmierci zamek nad Loarą pozostaje w rękach rodziny, co nieczęsto zdarza się w tamtych czasach.  Jej wnuczka – Gabrielle, urodzona w 1573 r. zostanie panią innego króla Francji – Henryka IV.

Zamek został częściowo zniszczony na polecenie księcia, który chciał wykorzystać kamienie na budowę swojego zamku. W XX wieku właścicielem przebudowanego zamku został bogaty Amerykanin. W czasie II wojny zamek zajęli Niemcy. Po wojnie w zniszczonej posiadłości mieścił się Dom Seniora.

W roku 1991 rząd sprzedał zamek obecnym właścicielom, którzy odrestaurowali i zmodernizowali zamek, w którym mieszczą się komfortowe pokoje hotelowe.  Otoczony pięknym parkiem i tematycznymi ogrodami został  w 2011 roku finalistą europejskiej nagrody przyznawanej ogrodom.

W jednym z ogrodów rośnie ponad 600 odmian pomidorów. Zamek słynny jest z Konserwatorium Pomidora i corocznych Festiwali Pomidorów, a także z serialu Joe Millionaire. Nie należy do słynnych zamków nad Loarą, ale jest jednym z bardziej oryginalnych i intrygujących.