Winnica Canorgue

Winnica Canorgue (Chateau la Canorgue) położona jest w samym sercu Regionalnego Parku Krajobrazowego Luberon Jest własnością rodzinną, dzięki ciężkiej pracy i determinacji każdego pokolenia pozostała własnością rodziny od ponad 200 lat.

Każdego odwiedzającego oczarowuje i uwodzi swoim urokiem i prostotą.

W latach 70-tych Jean-Pierre Margan, jeden z pionierów rolnictwa ekologicznego, zaczął wprowadzać w swojej winnicy, położonej na wyjątkowym terenie, nowe metody uprawy winorośli i zaczął produkować wysokiej jakości wina o wyjątkowym charakterze. Swoją pasję i doświadczenieprzekazał córce, Nathalie, która teraz zarządzając winnicą reprezentuje już piątą generację winiarzy!

Wina Chateau la Canorgue są stałymi laureatami najwyższych nagród i sprawiają, że są jednym z ważniejszych punktów odniesienia dla wszystkich win produkowanych w regionie Luberon!

Winnica Canorgue – historia

Zabudowania winnicy zbudowane zostały na pozostałościach starożytnej rzymskiej willi, Chateau la Canorgue wzięła swoją nazwę od wielu podziemnych kanałów, które Rzymianie wydrążyli w skałach, aby zbierać wodę wypływającą z gór. Właściciele Chateau la Canorgue zostali podniesieni do rangi hrabiów przez papieża Benoit XIV.

Po nagłej śmierci swojego ojca Jeana, Martine i jej mąż Jean-Pierre (także wywodzący się z rodziny uprawiającej wino) przyjęli ogromne wyzwanie przywrócenia winnicy i jej wina do czasów świetności. Udało im się uratować tylko kilka małych poletek starych i bardzo starych winorośli – musieli więc odbudować większość winnicy.

Po latach ciężkiej pracy, ich pasja została w 1979 nagrodzona Złotym Medalem podczas Ogólnopolskiego Konkursu Rolniczego w Paryżu. w samym tym roku narodziła się ich córka Nathalie.

Kolejne lata poświęcono na restrukturyzację winorośli, sadzenie nowych działek, modernizację i ulepszanie piwnic, magazynów, pomieszczeń degustacyjnych. Stopniowo, dzięki ciężkiej pracy, winnica stała się jedną z bardziej znaczących w regionie Luberon. Jean-Pierre, który praktycznie na początku pracował sam, stopniowo stworzył mały zespół pasjonatów wina.

Kiedy Nathalie zdobywała kwalifikacje, podróżując po całym świecie złapała bakcyla winiarstwa i postanowiła wrócić do swoich korzeni – do rodzinnej winnicy. W 2000 roku zaczęła produkować wino wspólnie z ojcem.

Winica Canorgue – uprawa winogron.

Winnica Chateau la Canorgue znajduje się w uprzywilejowanym miejscu do uprawy winorośli, posiadając wyjątkowy terroir na północnych zboczach Luberon.

Zajmująca powierzchnię 40 hektarów winnica obsadzona jest rodańskimi i śródziemnomorskimi gatunkami winorośli, charakterystycznymi dla AOC Luberon: Syrah, Grenache, Carignan, Mourvedre, Cinsault, Viognier, Roussanne, Marsanne, Bourboulenc, Vermentino. Oryginalność jest jednak jedną ze specyfik winnicy, dlatego już wiele lat temu, gatunki mniej typowe dla regionu, takie jak Merlot, Cabernet, Gamay znalazły się również w jej zasobach i są wykorzystywane do produkcji Vins de Pays (IGP Indication Géographique Protégée Méditerranée).

Średni wiek winorośli wynosi około 40 lat, kilka poletek zawiea winorośle ponad 80-letnie a nawet ponad stu letnie.

W winnicy produkowane są również wina z winorośli dających niskie plony (między 15hl / hektar a 30hl / hektar), uzyskując dzięki temu wina o wysokiej jakości.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
poniedziałek – sobota 9:00 – 12:00 i 14:00 – 18:00
Ceny biletów

bezpłatnie

Informacje dodatkowe

Do fanów filmu „Dobry Rok”:

Brak możliwości dostępu do miejsc, w których kręcony był film!