Salon de Provence – miasto Nostradamusa

Miejsce gdzie ostatnie lata życia spędził Nostradamus, słynne z XVIII-to wiecznej fontanny otoczonej zabytkowymi platanami.

Strategicznie położony pomiędzy Alpilles, Camargue i trasą Aix-Marseille, Salon de Provence jest otoczony wspaniałymi krajobrazami w których „króluje“ drzewo oliwne! Najstarsza część salonu zbudowana jest na niewielkim wzgórzu nad którym wznoszą się mury średniowiecznego zamku Chateau de l’Emperi. Z Zamku Imperium roztacza się widok na wąskie uliczki Salon de Provence.

Salon de Provence - miasto NostradamusaSalon de Provence, w czasach rzymskich jeden z przystanków na szlaku solnym, jest jednym z najstarszych miasteczek w Prowansji, był miastem w którym żył i pracował słynny uczony i jasnowidz Nostradamus. Jego dom znajdujący się w starej dzielnicy jest obecnie siedzibą muzeum, które szczegółowo opisuje życie i wyjątkową osobowość jasnowidza. Nostradamus urodził się w Saint Rémy de Provence, zmarł natomiast w Salon de Provence.

Uprawa drzew oliwnych zawsze była częścią tradycji miasta, ponieważ produkcja oliwy z oliwek i mydła znanego jako „savon de Marseille” stanowi naturalną część dziedzictwa kulturowego Salon de Provence. „Le musée de Salon et de la Crau” pomoże poznać wszystkie zwyczaje i tradycje regionu, w tym jego historię od dalekiej przeszłości po teraźniejszość.

Historia Salon de Provence

W czasach prehistorycznych obszar ten był zamieszkiwany przez plemię Salianów, którzy byli hodowcami owiec i handlarzami solą. Kiedy Rzymianie przybyli w 125 r pne, osuszyli okoliczne bagna, i zbudowali zamek, wokół którego powstało małe miasteczko. W średniowieczu wieś była znana jako Villa Sallonne i była pod ochroną Świętego Cesarstwa Rzymskiego, stąd nazwa przebudowanego w tym okresie zamku – Chateau de l’Emperi.

W XV wieku zarządzany przez hrabiów prowansalskich Salon de Provence przeżywał boom gospodarczy. Niestety większość owoców tego okresu została zniszczona w czasie XVI-wiecznych Wojen Religijnych, które były przyczyną upadku wielu miast w Prowansji.

W tym czasie Salon de Provence powitał w swoich murach niezwykłą postać historyczną. Słynny prorok i pisarz Nostradamus w 1547 roku przybył do miasta i w nim zamieszkał – to tutaj napisał swoje słynne proroctwa. Zmarł w 1566 r. pochowany początkowo w miejscowej kaplicy, później jego ciało zostało złożone w krypcie kolegiaty Saint Laurent.

Wiek XVIII był początkiem przemysłowej historii Salon de Provence – wtedy w mieście pojawiły się pierwsze zakłady produkujące jedwab. W XIX wieku, miejsce jedwabiu zajęła produkcja mydeł i olejków, a miasto rozwinęło się jako centrum handlowe. Gromadzący się w mieście kapitał posłużył do budowania wspaniałych rezydencji, w tym ratusza, i bulwarów.

W 1909 roku Salon de Provence nawiedziło poważne trzęsienie ziemi, które spowodowało pewne zniszczenia niektórych najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.

Zabytki Salon de Provence.

Kościół Saint Michel, położony w średniowiecznym centrum, zbudowany na początku XIII wieku, zmodyfikowany na przestrzeni lat jest obecnie uważany za przykład architektury gotyckiej w Prowansji. Wieża zegarowa pochodzi z XVI wieku.

Kolegiata Saint Laurent z XIII wieku zostało ukończone na początku XV wieku. Posiada dwie ważne rzeźby, posąg Marii Dziewicy i monolit Lamentacji, oba z XVI wieku. Budynek został odrestaurowany w 2008 roku kosztem 2,5 miliona euro.

Zbudowana w X wieku, przebudowana w XIII wieku średniowieczna twierdza, odnowiona i utrzymana z najwyższą pieczołowitością jest dziś w idealnym stanie. W zamku znajduje się muzeum „Musée de l’Emperi”, w którym znajduje się ponad 30 sal wystawowych prezentujących odzież, uniformy i broń od XVII wieku do 1918 roku.

Salon de Provence - miasto NostradamusaBrama Porte de l’Horloge i jej niezwykła ażurowa dzwonnica.

Ratusz i wystawna sala weselna, wpisana na listę zabytków, posiadająca belkowe sufity i wspaniałą drewnianą stolarkę z XVIII wieku.

Słynna Fontaine Mousse na Crousillat Place to XVI-wieczna fontanna pokryta grubą warstwą mchu. W XX wieku na skutek erozji wapienia i rozrostu roślinności doszło do połączenia obu mis fontanny i nadania jej kształtu grzyba. Fontanna otoczona jest pięknymi kilkusetletnimi platanami z których jeden został posadzony w 1799 r. dla uczczenia końca rewolucji, inny w 1919 r. z okazji zakończenia wojny.

Salon de Provence leży w idealnej lokalizacji do zwiedzania Prowansji, ponieważ łatwo jest się stąd dostać do najpiękniejszych miejsc turystycznych w regionie, w niecałą godzinę jazdy samochodem: Aix en Provence, Marsylia, Awinion, Arles, Luberon, Alpilles i Camargue, czy też Château de la Barben.