Saint-Paul-Trois-Chateaux

Saint-Paul-Trois-Chateaux to miasto w departamencie Drôme położone niedaleko Suze-la-Rousse i Pierrelatte w historycznym regionie Tricastin obejmującym południową część Drome i północną Vaucluse. Departament Drome należy do regionu Rhône Alpes, znajduje się na lewym brzegu Rodanu. Główna działalność gospodarcza miasta związana jest z elektrownią jądrową Tricastin, pracuje w niej większość z ponad 9-ciu tysięcy mieszkańców.

Nazwa Tricastini, przez wiele lat uważana za wywodzącą się z pojęcia „ziemia trzech zamków” (land of the three castles) w rzeczywistości pochodzi od nazwy liguryjskiego plemienia Tricastini.
Saint-Paul-Trois-Chateaux jest głównym miastem tego historycznego regionu i cieszy się uprzywilejowanym otoczeniem i położeniem geograficznym.
Położone pomiędzy równinami, wzgórzami i Rodanem, miasto i okolice rozkwitają w klimacie śródziemnomorskim – lata są gorące i suche, zimy są dość zimne z powodu silnego wiatru Mistral a pora deszczowa występuje wiosną i jesienią.
Krajobraz jest bogaty i różnorodny, miasto otoczone jest winnicami, polami lawendy, pełnymi trufli dębowymi lasami  i oliwnymi gajami. Rolnictwo jest od wielu lat istotnym elementem społeczności i jest nadal intensywnie rozwijane. Można to zauważyć tamtejszych  lokalach gastronomicznych, w których wina AOC Grignan-les-Adhémar i trufle Tricastin zajmują dużą część menu.
Saint-Paul-Trois Châteaux ma bogate dziedzictwo kulturowe, jego historia sięga okresu neolitu. W I wieku galijskie plemię zwane Tricastinami zajmowało ponad 42 hektary terytorium.

W średniowieczu miasto otoczone zostało murami obronnymi z trzema ufortyfikowanymi bramami.

Począwszy od XVIII wieku, po Wojnach Religijnych, w mieście zaczęto budować prywatne rezydencje miejskie.
Gospodarka miasta rozwinęła się wraz z budową elektrowni jądrowej w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Dzisiaj Saint-Paul-Trois-Chateaux jest idealnym miejscem do odkrywania tajemnic i ciekawostek subregionu zwanego Drôme Provençale – Drome Prowansalski.

Saint-Paul-Troix-ChateauxMiasto szczyci się pięknymi budowlami, takimi jak XII-wieczna katedra Notre Dame, prawdziwy klejnot sztuki romańskiej wpisany na listę zabytków w 1841 roku, licznymi historycznymi prywatnymi rezydencjami, zbiory archeologiczne z dużą mozaiką Św Pawła na czele i ruinami murów obronnych.

Fasady wielu budynków pokryte są białym kamieniem. Kamień pochodzi z kamieniołomów Sainte-Juste, które zostały zamknięte na początku XX wieku. Dziś można je zwiedzać i podziwiać piękny biały kamień, korzystając z licznych oznaczonych szlaków pieszych.

Miejscami, które warto odwiedzić są Dom Trufli oraz Muzeum Archeologiczne Tricastin. W tym ostatnim znajduje się ponad 240 grobów z I i II wieku, piękne przedmioty życia codziennego, elementy ozdób, całe działy naczyń, lamp oliwnych oraz mozaik niespotykanych rozmiarów i rzadkiego piękna.

Wydarzenia w Saint-Paul-Trois-Chateaux.

Wśród wydarzeń i uroczystości odbywających się w mieści należy wymienić festiwal muzyczny Musicales en Tricastin, targ rolniczy odbywający się w 1 i 3 niedziele każdego miesiąca oraz targ truflowy otwarty w każdą niedzielę od połowy grudnia do połowy marca gdzie można kupić najpiękniejsze trufle oraz delektować się potrawami z tymi rzadkimi grzybami.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe