Roussillon – ochrowa wioska

Słynna ze wspaniałych, czerwonych skał i kamieniołomów ochry gdzie czerwono-żółte wzgórza tworzą niezwykły kontrast z zielenią lasów i prowansalskim niebem.

Roussillon, jedna z najpiękniejszych wiosek Francji i Prowansji to wyjątkowe i magiczne miejsce. Wioska położona pomiędzy wzgórzami Luberon i pięknym Monts de Vaucluse, w samym sercu jednego z największych na świecie złóż ochry zwanym ,,prowansalskim Colorado”. Wyróżnia się szeroką paletą ekstrawaganckich kolorów i słynie ze wspaniałych, czerwonych skał i kamieniołomów ochry.

Roussillon - Ochrowa wioskaOchra jest naturalnym pigmentem znajdującym się w piaszczystej glebie, która tworzy klify wokół Roussillon. Tlenki żelaza barwią piaski w odcieniach od żółtego do fioletowego. Krajobraz mineralny odzwierciedla skutki erozji i prac górniczych wykonywanych przez człowieka.

Czerwono-żółte ochrowe wzgórza tworzą niezwykły kontrast z zielenią lasów sosnowych i prowansalskim niebem.

Wędrówka po wąskich uliczkach, schodach i placach Roussillon pozwala na rozkoszowanie się pięknymi, naturalnymi pigmentami wszechobecnymi w całej wiosce i stwarza możliwość poznania ponad tysiącletniego dziedzictwa umiejętności wykorzystywania tego hojnego daru natury. W Roussillon człowiek od wieków żyje i  pracuje w zgodzie z naturą. Ochrową naturą.

Ochra jest wszędzie: rozpościera się na okolicznych  wzgórzach tworząc niezapomniane krajobrazy, pojawia się na ścianach domów, które zostały pokryte jej tradycyjną patyną. Jest także w sercach ludzi, dla których, do połowy XX wieku, była źródłem pracy.

W Roussillon możemy odkryć obecność piasków ochry, podążając szlakiem ochry zwanym „Ochrową Ścieżką” – wytyczoną, wyłożoną drewnianymi panelami i oznakowaną ścieżką przez okoliczne wzgórza i doliny. Szlak prowadzi pomiędzy ziemskimi filarami i wzgórzami wyrzeźbionymi przez wodę, wiatr i rękę człowieka.

Roussillon - Konserwatorium ochryW Roussillon można również dowiedzieć się wiele o przemysłowej historii ochry w okolicy, odwiedzając  „Conservatoire des de la Couleur” – Konserwatorium Ochry usytuowane w dawnej fabryce Mathieu. Dzięki różnorodnym prezentacjom i zajęciom warsztatowym możemy dowiedzieć się wiele na temat zastosowania ochry w życiu człowieka.

Ochra była używana od czasów prehistorycznych i była wydobywana przez Rzymian w czasach kiedy Roussillon był rzymską osadą prowansalską. Jednak ochra stała się szeroko rozpowszechnionym produktem przemysłowym dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy to rodowity syn Roussillon, Jean-Etienne Astier, wynalazł metodę uzyskiwania czystego pigmentu dzięki wypłukiwaniu ochrowych piasków. Dziś, pomimo silnej konkurencji  syntetycznych pigmentów, pigmenty powstające z naturalnej ochry pozostają w niektórych zastosowaniach  bezkonkurencyjne.

 

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe