Pont Julien – most Cezara

Most zbudowany na rozkaz Juliusza Cezara dla połączenia rzymskich terenów we Francji z Cesarstwem.

Pont Julien to starożytny rzymski most, jeden z lepiej zachowanych z wszystkich zbudowanych przez Rzymian nie tylko w Prowansji. Znajduje się w odległości kilku kilometrów od Bonnieux. Rozciąga się nad rzeką Calavon, rzeką o nieregularnym strumieniu, całkiem suchą przez większą część roku, która nagle przybiera w czasie deszczów.
Przyczółki mostu Pont Julien wyrastają ze znajdujących się na brzegu rzeki skał będąc głęboko zakorzenione w kredowej glebie.

Pont Julien most CezaraDługość mostu wynosi 85 metrów, szerokość 6 m i wysokość 11 m. Składa się z 3 łuków, przy czym centralny łuk jest wyższy od innych, aby umożliwić odprowadzenie wód rzeki, gdy ich poziom wzrastał.

Pont Julien znajduje się na trasie zabytkowej Via Domitia, głównej drodze handlowej łączącej Włochy z Hiszpanią na południe od Galii. Zbudowany został, aby połączyć rzymskie terytoria we Francji z Rzymem. Most powstał na rozkaz Juliusza Cezara w 3 roku p.n.e. Jego nazwa pochodzi od rzymskiej kolonii Apta Julia, rzymskiej nazwy miasta zwanego obecnie Apt, znajdującego około 10 km na wschód.

Dla ruchu samochodowego dostępny był do 2005 roku, co stanowiło około 2000 lat  jego  nieprzerwanego użytkowania. Jego 2000 urodziny obchodzono w 1997 roku. Obecnie dostępny jest jedynie dla pieszych, obok starego mostu powstał nowy most betonowy, aby zapewnić możliwość ruchu samochodowego.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe