Menerbes – wioska Petera Mayle’a

Menerbes zalicza się do najpiękniejszych wiosek we Francji (Plus Beaux Villages). Jej urok przyciąga wielu znanych malarzy i artystów.

Warto zobaczyć:

Stare wąskie uliczki
Ratusz z wieżą zegarową

Menerbes zalicza się do najpiękniejszych wiosek we Francji (Plus Beaux Villages). Wioska rozłożona jest na grzbiecie długiego i wąskiego skalnego szczytu na północnych zboczach Luberon. Uwiedzeni jej pięknem, typowo malarskim pejzażem samej wioski, czystymi kolorami i światłem Prowansji oraz krajobrazami Luberon malarze XX wieku pojawiali się w Menerbes, niektórzy z najbardziej znanych osiedlili się tutaj.

MenerbesWieś była niegdyś chroniona murami, do dziś możemy podziwiać ich pozostałości w postaci okrągłych wież, dwóch ufortyfikowanych bramach oraz wieży dzwonnicy.

Podczas Wojny Religijnej Menerbes był twierdzą protestancką. Stare, najeżone ostrymi murami blanki stworzyły z Menerbes nie do zdobycia fortecę. Dzisiaj wiele z tych umocnień jak np. narożne wieże, są częściami normalnych mieszkań.

Menerbes wąska uliczkaUlice Menerbes są w większości bardzo wąskie i brukowane, zabudowane pięknymi starymi domami, z których najstarszy pochodzi z okresu renesansu. Na wschodnim krańcu grzbietu na którym znajduje się wioska stoi kościół z XIV wieku, na zachodnim zabytkowy pałac, ratusz z XVIII-wieczną kutą żelazną dzwonnicą (dzwonnicą) znajduje się pośrodku.. Z wioski roztacza się piękny widok na równiny na północy i dolinę Calavon, na południe na pasmo gór zwanych Małym Luberon (Petit Luberon).

Wiele takich widoków można podziwiać z tarasów lokalnych restauracji i kawiarni, jedne z ciekawszych z tarasu Cafe Progress

Znani ludzie związani z Ménerbes.

Malarz Pablo Picasso nigdy tu nie mieszkał, ale w 1994 roku kupił dom w Ménerbes jako prezent na pożegnanie dla swojej muzy, Dory Maar.
Dora Maar, francuska malarka, fotografka, muza i kochanka Picassa miała duży dom w Ménerbes, niedaleko szczytu Rue du Portail Neuf. Na zewnętrznej ścianie znajduje się tablica z brązu, która identyfikuje te dom.
Malarz rosyjsko-francuski Nicolas de Staël przeprowadził się do Ménerbes w 1953 roku, do rezydencji o nazwie Le Castelet, na północno-zachodnim krańcu grzbietu, obok kościoła Notre-Dame des Grace.
Inni znani artyści mieszkający w Ménerbes to Joe Downing (malarz francusko-amerykański), François Nourissier (francuski pisarz), Jean-François Ganas (malarz), Raymond Mason (angielski rzeźbiarz).

Peter Mayle (angielski pisarz), który spopularyzował Prowansję w świecie anglojęzycznym, kupił dom w Ménerbes jako swoją pierwszą rezydencję w Prowansji. Później przeniósł się do gospodarstwa w pobliżu Lourmarin, po południowej stronie gór Luberon, a na końcu do małej wioski Vaugines na wschód od Lourmarin.

Kilka faktów z historii Menerbes.

Pierwsza wzmianka o Menerbes pochodzi z 1081 r.
Epoka prehistoryczna: region ten był zamieszkiwany w sposób ciągły od neolitu, przez epokę brązu do średniowiecza.
Czasy Grecko-Romańskie: Rzymska okupacja zakończyła się tu najazdami saskimi w VI wieku.
Średniowiecze: Jednym z bardziej znanych władców tutaj była Królowa Joanna (La Reine Jeanne) panująca w 14 wieku.
Wieś była tak dobrze ufortyfikowana, że uznano ją za nie do zdobycia. Jednak protestanci Scipion de Valavoire weszli podstępem i zajęli wioskę i okupowali ją do 10 grudnia 1578 r.

W okolicach Menerbes.

„Dolmen de la Pitchoune” leży kilka kilometrów od Menerbes, poniżej drogi prowadzącej do Lacoste. Ten zabytek odziedziczony po cywilizacji neolitycznej jest jednym z niewielu, które są dobrze zachowane w Prowansji,

Starożytne opactwo St. Hilaire znajduje się około 3,5 km na południowy wschód od Ménerbes.