Lacoste

Lacoste to urokliwa wioska położona na zboczu wzgórza, jedna z najstarszych w Prowansji. Pełna sztuki i wąskich wspinających się uliczek zachęcających do spacerów

Wioska Lacoste położona jest na zboczu stromego wzgórza znajdującego się po północnej stronie masywu Luberon. Nad wioską dominuje duży zrujnowany zamek, który kiedyś należał do rodziny Sade.

Wioska Lacoste uliczkiOdwiedzając wioskę, na wejściu do wioski natrafiamy tablicę, która ostrzega gości: „Zwiedzaj Lacoste pieszo”. Do wioski prowadzą dwie średniowieczne bramy. Brukowane ulice i strome zbocze czynią spacer naprawdę atrakcyjny i przyjemny. Stare domy z bielonymi kamieniami mienią się w jasnym słońcu Prowansji. Im wyżej wspinamy się uliczkami, tym więcej wapiennych domów przybiera szlachetną patynę czasu.

Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na równinę Calavon, Vaucluse i Mont Ventoux.

Historia Lacoste

Na terenie Lacoste można znaleźć ślady prehistorycznego życia jak również rzymskiej okupacji regionu. Po raz pierwszy nazwa wioski „La Costa” powstałej wokół zamku pojawia się w średniowiecznych archiwach. W XVI wieku wioska gościła wspólnotę Vaud. W 1545 r. armia prowadzona przez Jeana Mayniera, barona z Oppède, podejmuje „krucjatę” przeciwko heretykom. Po masakrach w okolicznych wioskach Cabrières i Mérindol, Lacoste również pada ofiarą brutalnych represji. Zarówno katoliccy i protestanccy mieszkańcy bezkrytycznie zabijani są przez żołnierzy barona. Pomimo tego smutnego epizodu wspólnota protestancka pozostanie w Lacoste w następnych stuleciach.

Dzięki rodzinnemu spadkowi, zamek staje się własnością Louisa Alphonse-Donatiena, słynnego markiza de Sade. Markiz poprowadził rozpustne i rozwiązłe życie w Paryżu, aby uniknąć skandali i zostać zapomnianym w stolicy kilkukrotnie odbywał podróże do Lacoste gdzie poświęcał się dwóm swoim pasjom: libertynizmowi i teatrowi. Jego pobyty pozostawiały wyjątkowe złe wrażenie na ludziach z wioski, ich gniew doprowadził podczas rewolucji francuskiej w 1792 r. do splądrowania i zniszczenia zamku. Sprzedany następnie zamek posłużył jako kamieniołom. W latach 50 ubiegłego stulecia został kupiony przez André Bouera, który przez 30 lat odbudowywał zrujnowane mury i zawalone sklepienia.

Wioska Lacoste atelierW XX wieku wioska została „odkryta” przez artystów: surrealistów André Bretona, Maxa Ernsta i Mana Ray’a oraz poetę René Char, który mieszkał niedaleko w Isle sur la Sorgue. Słynna Savannah College of Art and Design z siedzibą w stanie Georgia w USA z inicjatywy amerykańskiego malarza Bernarda Pfiema przeniosła w 1970 r do wioski swoją działalność mając każdego roku 70 nowych uczniów.

Lacoste – wioska Pierre Cardin’a

Słynny projektant Pierre Cardin w 2001 roku kupił zamek, kontynuował jego renowację i uczynił z niego rezydencję. Pierre Cardin stworzył tam letni festiwal poświęcony teatrowi i operze. Jego pojawienie się we wiosce wzbudziło kontrowersje wśród mieszkańców, ponieważ Pierre Cardin oprócz zamku kupił również około czterdziestu domów – jedną trzecią starej wioski – które pozostają w większości niezamieszkane, niektóre z nich służą jako atelier w których prezentowane są wystawy sztuki. Pierre Cardin z Lacoste stworzył swoją markę, zamierza z wioski zrobić „Saint-Tropez Kultury”. Ku wielkiemu niezadowoleniu części mieszkańców, wioska została przekształcona w muzeum, zamknięto sklepy, ze stałych mieszkańców historycznej części wioski, pozostało około dziesięciu.