Gordes

Miasto nazywane Partenonem Prowansji jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej fotograficznych z miast regionu.

Gordes to niezwykle malownicza wioska zwana Partenonem Prowansji. Jest jedną z „gwiazd” regionu, naturalna, skalista cytadela, której kamienie migoczą w świetle zachodzącego słońca. Widok wioski jest znany w całym świecie, obraz Gordes jest jedną z ikon Prowansji.

Gordes rynekWioska wznosi się na najbardziej wysuniętych na południe łańcuchach górskich Vaucluse. Dominuje nad wejściem do doliny Calavon, naprzeciw masywu Luberon. Zbudowane z płaskich kamieni budynki, w swoich technikach tworzenia oraz harmonii z krajobrazem, osiągają niemal doskonałość. Gordes jest wymieniana jako jedna z najpiękniejszych wiosek we Francji i stała się popularna dzięki „odkryciu“ przez znanych malarzy i fotografów XX wieku. Po II wojnie światowej we wiosce pojawili się: Marc Chagall, Jean Deyrolle i Andre Lhote, którzy stworzyli kolonię artystów w Gordes. Malarze Vasarelly Victor, Victor Spahn, Pol Mara, fotograf Willy Ronis to kolejne nazwiska związane z wioską.

Wraz z rosnącą sławą, gospodarka prowansalskiej wioski zmieniła się z tradycyjnej w ukierunkowaną na turystykę. Gordes jest celem niemal wszystkich wycieczek, turyści przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać malowniczą scenerię, wczuć się w atmosferę prowansalskiej wioski i mieć możliwość na spotkanie jednej z wielu znanych osobistości, które wybierają to miejsce na wakacyjny odpoczynek.

Co trzeba zobaczyć w Prowansji GordesW centrum Gordes stoi prostokątny zamek. Mimo, że został wzniesiony w 1525 r. w miejsce poprzedniego, zamek zachował średniowieczny kształt i charakter fortecy, niezmiernie potrzebny w czasach wojen religijnych, które wstrząsały Prowansją. Zamek jest obecnie siedzibą lokalnych władz oraz muzeum, które przez trzydzieści lat eksponowało obrazy współczesnego malarza Vasarely’ego, słynnego mieszkańca Gordes. Obecnie sale muzeum prezentują dzieła flamandzkiego malarza Pol Mara.

Starożytna wioska poprzecinana jest starymi i krętymi uliczkami, które wyłożone są kamieniami i tworzą tzw „callades“ czyli kształt rynienki. Uliczki kończą się w wielu miejscach nad urwiskami, skąd można podziwiać wspaniały widok na góry Luberon i dolinę Calavon.

We wiosce znajduje się wiele galerii sztuki i miejsc gdzie artyści prezentują swoje dzieła. Otwarty teatr wyrzeźbiony w surowym kamieniu to miejsce znanego w Prowansji letniego festiwalu o nazwie „Letnie noce w Gordes”.

Kamienie są wszechobecne w krajobrazie wokół Gordes. Wapień, który pod wpływem słońca i deszczu wybielił się, pokryty charakterystyczną roślinnością zwaną garigue, pełen jest prowansalskich zapachów.

W okolicach znajduje się kilka miejsc historycznych. Pierwszym z nich jest skansen prehistorycznych „Bories”. Kilka kilometrów od wioski, w dolinie Senancole usytuowana jest kolejna ikona Prowansji – Sénanque Abbay.

Historia Gordes

Miejsce, w którym ulokowana jest wioska miało wielkie znaczenie strategiczne – zapewniało kontrolę dostępu do doliny Calavon. Pierwsze siedliska ludzkie sięgają czasów prehistorycznych, w okresie cesarstwa rzymskiego było tutaj oppidum (warowna wioska). W średniowieczu mieszkańcy opuścili równinę i osiedlili się wokół ufortyfikowanego miasta.

Istniejący zamek pochodzi z X wieku i został przebudowany w okresie renesansu. Podczas wojen religijnych Gordes, solidnie ufortyfikowana, oparła się atakowi barona des Adrets, okrutnego wodza hugenotów, który w odwecie swoją niszczycielską furię skierował na opactwo Senanque.

Podczas II wojny światowej wioska była aktywnym ośrodkiem oporu przeciwko okupantom. Została zbombardowana 22 sierpnia 1944 r., a kilkanaście domów zostało wysadzonych w odwecie za śmierć niemieckiego żołnierza, zabitego przez bojowników ruchu oporu.

Piękno wioski urzekło wielu reżyserów i nakręcono w niej sceny wielu filmów jak np Dobry Rok opartego na powieści Peter’a Mayle’a.