Cucuron – wioska ze stawem

Urocza wioska położona u podnóża łańcucha górskiego, z wieloma historycznymi i kulturalnymi miejscami oraz z kamiennym stawem będącym bohaterem wielu nakręconych filmów np. “Dobry rok”.

Warto zobaczyć:

Cucuron to malownicza prowansalska wioska z 2 tysiącami mieszkańców, położona w Vaucluse na południowym skraju Luberon u stóp „Mourre Negre” („Czarnej Góry“), uskoku Grand Luberon.

Wioska Cucuron położona jest na na dwóch wzgórzach, dwie średniowieczne bramy dają dostęp do uliczek starego miasta, gdzie znajdują się piękne fasady domów z XVII i XVIII-wiecznych wieżowych okien i schodków z XV wieku.
Cucuron domSpacerując wąskimi uliczkami odkrywamy stare mury, wieżę oblężniczą, fontanny, dawne domy i miejsca do prania, odpowiadające dzisiejszym pralniom.  Uwagę przykuwa dzwonnica Saint  Michel z początku XI wieku, kościół Notre Dame z XVI wieku, który posiada piękne  XVII –  wieczne organy.

Atrakcją miasteczka jest piękny staw ( bohater nakręconych tu filmów o Prowansji ) otoczony ponad 100 – letnimi platanami, w których  cieniu można odpocząć w położonych wokół kafejkach.

W miejscowym muzeum zgromadzone są wyjątkowe dokumenty dotyczące archeologii, historii i życia codziennego całego regionu. Każdego roku w maju uroczyście obchodzi się tu święto Świętej Tulle – jest to jeden z najstarszych pochodów w regionie.  W XIII – wiecznym kościółku wznoszącym się nad równiną, zwanym Ermitage, odbywają się liczne animacje kulturowe i ceremonie religijne.

Wokół Cucuron archeolodzy znaleźli szczątki neolitycznych siedlisk i rzymskich wiosek, ale sama wioska pojawia się w archiwach dopiero XI wieku, jako osada stworzona wokół zamku „Castrum Cucurone”.

Cucuron tętni życiem przez cały rok, nie jest jedną z tych miejscowości Luberon, która budzi się tylko w letnich miesiącach turystycznych. We wiosce jest ponad 200 gospodarstw produkujących wiśnie, melony, oliwki i wina Côtes du Luberon.

Cucuron to „Cucugnan” z „Listy z mojego wiatraka” autorstwa Alphonse Daudet.

Wioska jest wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, słynącego z festiwali.

Kamienie milowe w historii Cucuron.

Wiadomo, że okolice wokół Cucuron były zamieszkane w czasach prehistorycznych. Wioska zawdzięcza swoją nazwę swojemu położeniu – zbudowana jest na dwóch wzgórzach, a w języku celtyckim „cuc“ oznacza wzgórze.

W czasach rzymskich duże osady rolne zajmowały całą ziemię wokół obecnej wioski. W średniowieczu zamieszkałe tereny znajdowały się poza dzisiejszą wioską (999), w Castellas i Guet. Wieś Cucuron pochodzi z 1004 roku kiedy to została założona na wzgórzu St Michel, znanym jako „Castrum”.

W XIII wieku wieś rozrosła się, rozciągając się wokół murów zamku, a kościół Notre-Dame de Beaulieu stał się kościołem parafialnym. W następnych stuleciach populacja Cucuron wzrastała i w 1719 osiągnęła 3000. Plaga. która wystąpiła na tych terenach w 1720 r. zniszczyła jedną trzecią populacji wioski.

I wojna światowa oraz pojawiające się trendy dążenia do zamieszkania w miastach, spowodowały dalsze wyludnianie się wioski.

Począwszy od lat 60-tych ubiegłego stulecia wioska zaczęła przyciągać nowych mieszkańców dzięki jakości życia, które toczy się w wiosce.

 

Zapraszamy na krótki spacer po wiosce

oraz relację z podróży.