Chateau Suze-la-Rousse

Chateau Suze-la-Rousse

Chateau Suze-la-Rousse to średniowieczna twierdza zbudowana skalistym cyplu chroniona przez wieże i mury. Zamek w  w XVI i XVIII wieku przekształcony został w wielką rezydencję. Surowej zewnętrznej fortyfikacji, która silnie dominuje nad wioską, przeciwstawiają się renesansowe fasady wielkiego dziedzińca, a także bogate w obrazy i sztukaterie wnętrza oraz dekoracyjne tynki w salonach.

Chateau Suze-la-RousseW 1965 r. Chateau Suze-la-Rousse został zakupiony przez władze departamentu Drôme. Był tematem ważnego projektu, opartego w pewnym stopniu na historii tego miejsca oraz na dziedzictwie uprawy winorośli i produkcji wina w departamencie Drôme. W 2013 r. zainaugurowano powstanie nowego muzeum. W zamku odbywają się również imprezy kulturalne, koncerty i współczesne pokazy cyrkowe.

Od 1978 roku na terenie Chateau Suze-la-Rousse znajduje się Universytet Wina, znana na całym świecie szkoła oferująca szeroki wybór szkoleń w zakresie winiarstwa i handlu winem.

Historia Chateau Suze-la-Rousse.

Chateau Suze-la-RousseZamek Suze-la-Rousse należał do prestiżowej rodziny książąt Orange. Miejsce była zamieszkałe już w okresie galijsko-rzymskim. Nazwa Suze po raz pierwszy pojawiła się w 852 roku w imperialnym dyplomie cesarza Lothaira: w którym cesarz Karol Wielki nadał ziemię Orange i jej okolice (do których Suze należał) swojemu kuzynowi Williamowi Krótkiemu Nosowi.
W XII wieku Tiburge, potomek Wilhelma, wniósł ziemie Suze poprzez małżeństwo Bertrandowi des Baux, księciu Orange. W 1392 r. Raymond IV, biskup Saint-Paul, dał ziemie Suze swojej siostrzenicy Marguerite des Baux, zwanej Rudowłosą („Rousse” po francusku), stąd być może wywodzi się obecna nazwa zamku i miasteczka. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że przydomek „la Rousse” pochodzia od koloru kamienia użytego do budowy zamku.

W 1426 r. Córka Marguerite, Antoinette, poślubiła Louisa de La Baume. To był początek linii Baume-Suze. Hrabia François de la Baume-Suze, gubernator Prowansji i namiętny obrońca katolickiej sprawy podczas Wojen Religijnych, był jednym z ich najbardziej znanych członków.

Zamek został tylko lekko uszkodzony podczas rewolucji. Pierre Louis de La Baume-Suze zmarł w Szwajcarii w 1797 roku w wieku 19 lat. Zamek stał się własnością rodziny Isnards dzięki małżeństwu Aldonce-Julie, siostry Pierre-Louisa i markiza Isnards. Ta rodzina podjęła się pierwszych projektów restauracyjnych zamku.

Znacznie później ich prawnuczka Éliane poślubiła barona Jean Gasparda de Witte, którego córka, ostatnia dama dworu, Germaine de Witte, poślubiła markiza de Bryas, który zginął podczas I wojny światowej.

Marchioness de Bryas zmarła w 1958 r. i w ostatniej woli przekazała zamek organizacji charytatywnej Orphelins Apprentis d’Auteuil.
W 1964 r. Zamek Suze-la-Rousse został wpisany na listę znanych zabytków (Monument Historique).
W 1965 r. Chateau Suze-la-Rousse został kupiony przez Departament Drôme.

Chateau Suze-la-RousseDrugie piętro zamku zajmuje od 1978 r. Uniwersytet Wina, uczelnia zajmująca się badaniami i szkoleniami z uprawy winorośli i produkcji wina.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe