Bonnieux – Mont Saint Michelle Prowansji

Jedno z najpiękniejszych miasteczek regionu Luberon zwane Mont Saint Michel en Provence, otoczone cedrowym lasem.

Warto zobaczyć:

cokolwiek

Bonnieux jest jedną z najbardziej znanych miejscowości Luberon, położoną pomiędzy dwoma częściami łańcucha górskiego Luberon: „Petit Luberon” i „Grand Luberon”. Położenie zapewniało wiosce strategiczną rolę – przez Bonnieux przebiega jedyna droga łącząca południową i północną część łańcucha górskiego a tym samym jedyny kanał komunikacyjny do regionu zwanego Luberon Sud i wioski Lourmarin.

Na zboczach wzgórza wioska zaistniała w XIII i XIV wieku. Wcześniej domy siedliska znajdowały się na równinie, gdzie znaleziono pozostałości kilku rzymskich willi. Obecnie istniejące stare domy stoją na wzgórzu i świadczą o dobrobycie wsi pomiędzy XVI a XIX wiekiem.

Na szczycie wioski stoi stary kościół parafialny, w połowie romański, w połowie gotycki. Istnieje duże prawdopodobieństwo że został zbudowany przez Zakon Templariuszy, ponieważ Bonnieux było aż do 1312 roku siedzibą wielkich mistrzów tego zakonu.

W dawnej piekarni mieszczącej się w XVIII – wiecznym budynku,  znajduje się  muzeum chleba, w którym poznać można historię chleba nie tylko we Francji, ale na całym świecie.

Poza za starym kościołem, na szczycie wzgórza wznoszą się majestatyczne cedry i sosny, tworząc piękny naturalny park z którego można podziwiać wspaniały widok na okolicę.

Wokół miasta rozciąga się cedrowy las zajmujący powierzchnię około  250 hektarów. Cedry posadzono w XIX wieku, jeszcze za panowania Napoleona III.

W pobliżu Bonnieux zobaczyć można słynny most zbudowany na rozkaz Juliusza Cezara w 3 roku p.n.e. , wspaniały rzymski zabytek zachowany w dobrym stanie do dnia dzisiejszego.

Historia Bonnieux.

Bonnieux Mont Saint Michel ProwansjiOkoliczne tereny były zamieszkiwane od czasów prehistorycznych. W czasach Rzymskich w okolicach prowadził ważny szlak komunikacyjny dla realizacji, którego pobudowano most Pont Julien, stanowiący dziś jedną z atrakcji turystycznych.

W średniowieczu cały okoliczny teren był pod kontrolą Watykanu tworząc enklawę pod nazwą Comtat Venaissin obejmującą północną część Prowansji. W tamtym okresie kilku biskupów zamieszkiwało w Bonnieux, ich domy do dziś świadczą o bogactwie wioski w tamtych czasach.

Od XVII do XIX wieku dynamiczny rozwój wioski spowodowała uprawa i produkcja jedwabiu.

W ostatnich czasach turystyczny rozwój wioska zawdzięcza książce napisanej przez Petera Mayle’a „Rok w Prowansji”, który mieszkając w domu położonym pomiędzy Bonnieux i Menerbes, opisał prowansalski styl życia.

Bonnieux , a właściwie winnica położona u stóp wzgórza była głównym miejscem akcji słynnej romantycznej komedii „Dobry Rok”.

Inaczej niż inne okoliczne wioski i miasteczka prowansalskie, życie Bonnieux nie zamiera w czasie zimy. Jest jednym z najbardziej tętniących życiem miejsc w Vaucluse dzięki kilku kawiarniom, restauracjom a także sklepom.