Awinion

Miasto pełne zabytków, będące przez pewien czas siedzibą papieży, z pałacem papieskim i słynnym z piosenek mostem na Rodanie.

Każda pora roku na zwiedzanie Prowansji jest najlepsza! Jeśli nie lubimy tłoku, to starajmy się unikać wizyty w tym ”papieskim” mieście, w czasie awiniońskiego festiwalu, choć tłum ten ma swój urok.

Wielki dziedziniec Pałacu Papieskiego służy za scenę Festiwalu Teatralnego od 1947r.(znany dramaturg z Lyonu – Jean Vilard zapragnął wówczas wystawiać sztuki na wolnym powietrzu). Tysiące osób, siedząc na krzesełkach słucha tragedii rozbrzmiewających wśród murów. Mamy wówczas wrażenie jakbyśmy istnieli w innym czasie… Podczas festiwalu na dziedzińcu odbywa się wiele innych ciekawych imprez kulturalnych.

Awinion jako ośrodek świata katolickiego, był świadkiem walki między zwolennikami papieża i antypapieża. W Awinionie panowało 7 papieży – Francuzów. Po śmierci ostatniego – Grzegorza XI, który powrócił do Rzymu, doszło do wielkiej schizmy. Był to okres, w którym władzę sprawowało dwóch papieży(koniec XIX w.).

 

Most w Awinionie ,,Pont Avinion” – Legenda o św. Benezet

Pewnego dnia w 1177r. pasterz Beneze (Benedykt) mieszkający w Vivarais usłyszał głos, który kazał mu zbudować most nad Rodanem w Awinionie. Prowadzony przez anioła pasterz przybył do miasta. Wyśmiewany przez mieszkańców, którzy drwili z niego i nie wierzyli w objawienie, Benedykt podniósł ogromny kamień,  udowadniając tym nadludzką siłę i moc boga.

W średniowieczu most był częścią jednego z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych między Włochami, a Hiszpanią. Most zbudowano w latach 1177-1185. Miał 920 metrów długości. W 1226r. po oblężeniu przez Ludwika VIII duża część mostu została zniszczona. Mimo zakazów został odbudowany. W 17 wieku pada 1 łuk, potem kolejne,  obecnie z 22 łuków pozostały jedynie 4-y. Most znany jest na całym świece z utworu ,,Na moście w Awinion”.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe