Arles – miasto sztuki i historii

Miasto o którym mówi się, że 365 imprez i wydarzeń kulturalnych w roku. Pełne zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Arles to pod względem znaczenia trzecie miasto w departamencie Bouches-du-Rhône. W porównaniu ze swoim hałaśliwym, historycznym rywalem, Marsylią i bardziej światowym Aix-en-Provence, Arles wydaje się być bardziej spokojnym miastem, chociaż odwiedzający go w lecie mogą mieć inne wrażenie.

To prawda, że ​​współczesny Arles to festiwale, rynki, walki byków, Międzynarodowy Pokaz Fotografii i sezonowy strumień turystów, ale zawsze sprawia wrażenie miasta spoglądającego ponad historią. A jest to bardzo bogata historia.

Arles amfiteatrW VI w pne Grecy skolonizowali ten region, ale pozostałości te widoczne są tylko w antycznych eksponatach znajdujących się w miejskim muzeum. To co najbardziej rzuca się w oczy z historycznych pozostałości to Amfiteatr, imponująca budowla z czasów kiedy Arles był kolonią rzymską.

Pod panowaniem rzymskim miasto rozkwitło i przewyższyło swojego rywala Marsylię. Jego chwała rozpoczęła się w I wieku pne i trwała do V wieku naszej ery. Miasto było wtedy węzłem komunikacyjnym łączącym różne drogi tranzytowe lądowe i wodne. Arles był ważnym portem morskim (w tamtym okresie morze wchodziło znacznie głębiej w ląd niż obecnie) a także centrum kultury prowansalskiej.

Po upadku imperium rzymskiego Arles tracił na znaczeniu i podupadał. Budowle rzymskie niszczały i były rozbierane, a ich kamienie zostały użyte przy budowie chrześcijańskich kościołów i klasztorów. Dziś Amfiteatr dumnie prezentuje się po odbudowie, sąsiedni Teatr Antyczny jest jednak bardziej zrujnowany: tylko dwie kolumny stoję pionowo do góry, znane z tego powodu jako Wdowy. W obu zabytkach odbywają się różnego rodzaju festiwale i koncerty.

Arles teatr antycznyW XII wieku miasto odrodziło się. To odrodzenie znakomicie ilustruje kościół św. Trofima. Portal kościoła jest bogaty we wspaniałe rzeźby, wewnątrz krużganki stworzone są w delikatnym eleganckim stylu, natomiast w jednej z kaplic, co może budzić zdziwienie, zgromadzony jest szereg relikwii pomniejszych świętych.

Kiedy zwiedzamy to miasto historii i sztuki, bez wątpienia natkniemy się na słynne rzymskie budowle, będziemy podziwiać portal kościoła Świętego Trophime’a, być może przejdziemy się Aleją Sarkofagów w Les Alyscamps, słynnej nekropolii.

Ale jest jeden element historii Arles, który będzie towarzyszył nam wszędzie podczas zwiedzania. Jest w każdym kiosku lub sklepie z pamiątkami, na pocztówkach i koszulkach, na okładkach książek i ręcznikach: Vincent van Gogh, holenderski malarz, który spędził w mieście piętnaście, dramatycznych miesięcy swego życia.

Fondation Vincent van Gogh to muzeum poświęcone temu słynnemu malarzowi, które oprócz stałych wystaw twórczości Van Gogha, posiada wiele innych ekspozycji czasowych.

Na terenie miasta znajdują się 44 zabytki, z których większość znajduje się  w zabytkowym centrum miasta, rzymskie zabytki wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

O Arles mówi się, że ma 365 imprez i wydarzeń kulturalnych w roku!