Aix-en-Provence – miasto Paula Cezanne’a

Miasto przez wielu uważane za kulturalne i artystyczne centrum Południa Francji, jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc Prowansji, uważane za największy barokowy zespół we Francji po Paryżu i Wersalu.

Aix-en-Provence przez wielu uważane jest za kulturalne i artystyczne centrum Południa Francji. Miano to zawdzięcza starożytnemu uniwersytetowi i nierozerwalnym związkiem z artystą Paulem Cezanne’em. Założone w 123 r. przez konsula Sextiusa Calviniusa, po upadku cesarza stało się stolicą hrabstwa Prowansji.

Aix-en-Provence to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc Prowansji. Dzięki uniwersytetom, szkołom artystycznym i międzynarodowym festiwalom miasto jest pełne ruchu przez cały rok. Jest stosunkowo niedużym miastem (355,000 mieszkańców), najlepiej poznać można je w kilka dni pieszo.

Aix-en-Provence-cafe-CezanneSymbolem miasta jest reprezentacyjna aleja Cours Mirabeau, pełna ozdobnych fontann, eleganckich kawiarni i restauracji, a także sklepów renomowanych firm. Przechadzając się tą aleją warto odwiedzić Les Deux Garcons,  ulubioną kawiarnię Paula  Cezanne’a, gdzie spotykał się ze swoimi przyjaciółmi.

Stare miasto, z szeroką gamą stylów architektonicznych dostarcza wiele radości z jego zwiedzania i podziwiania. Labirynt wąskich i maleńkich uliczek łączy się w małe urocze skwery i placyki ozdobione rzeźbami i bulgoczącymi fontannami.

Na południe od średniowiecznego centrum leży Dzielnica Mazarin, która została stworzona przez XVII-wieczną społeczność i obecnie jest domem wielkich domów i muzeów.

Aix znane jest z najlepszych sklepów znajdujących się na południu Francji – wśród nich są butiki znanych  projektantów, sklepy z markowymi ubraniami, sklepy z antykami. W każdy wtorek, czwartek i sobotę (od 8.00 do 13.00) całe centrum miasta staje się jednym gigantycznym targowiskiem. Od Cours Mirabeau (lokalne produkty i tkaniny), poprzez Plac des Precheurs i Plac de la Madeleine (owoce i warzywa), okolice ratusza (targ kwiatowy) i Plac de Verdun (antyki i bibeloty, sztuka i rzemiosło) można znaleźć coś do zjedzenia lub kupienia jako pamiątkę.
W lokalnym biurze turystycznym można znaleźć oferty wycieczek po mieście z przewodnikiem dostępne przez cały rok w języku francuskim i angielskim. Dostępne są także specjalne karnety turystyczne umożliwiające wstęp do głównych zabytków i muzeów w Aix oraz zapewniające zniżki w niektórych restauracjach i sklepach jak również w komunikacji miejskiej.

Aix jest świetnym ośrodkiem dla tych którzy chcą zwiedzić Prowansję – wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się w zasięgu jednej godziny jazdy samochodem.

Historia i kultura Aix-en-Provence.

Rzymianie byli pierwszymi, których przyciągnęły naturalne ciepłe źródła znajdujące się w okolicy – w 122 r. pne Aix stał się miastem garnizonowym. Katedra została dodana w V wieku, a uniwersytet został założony na początku 15 wieku.
Gdy centrum intelektualne Aix rosło, kupcy zostali przyciągnięci do miasta i zaczęli osiedlać się, budując wspaniałe rezydencje zarówno w mieście, jak i na okolicznych wzgórzach. Aix nie brał udziału w rewolucji przemysłowej, w wyniku czego stracił miejsce wśród francuskich elit. Dopiero w połowie XX wieku miasto znów zaczęło dobrze prosperować. Obecnie uniwersytet nadal przyciąga intelektualistów i firmy z branży zaawansowanych technologii.

Zabytki i atrakcje w Aix-en-Provence.

Aix-en-Provence-cours-mirabeauMimo że miasto było miejscem narodzin Cezanne’a, tylko niewielka liczba jego obrazów jest wystawiona w Aix. Musee Granet posiada niewielką liczbę jego obrazów, w jego progach można też znaleźć obrazy postimpresjonistów Renoira, Van Gogha i Degasa z , a także wielkich twórców XX wieku, takich jak Picasso, Klee, Dubuffet i Braque.

Zagorzali fani Cezanne powinni udać się do studia Cezanne’a, Atelier Cezanne, aby dowiedzieć się więcej o artyście. Można także odwiedzić jego dom rodzinny Jas de Bouffan i podziwiać wspaniałe krajobrazy wokół góry Sainte Victoire, która zainspirowała tak wiele obrazów artysty.

W okolicy Aix znajduje się wiele winnic. Większość win produkowanych tutaj to wina różowe. W regionie jest pięć apelacji, z których główną jest AOP Coteaux d’Aix en Provence. Z kolei Cotes de Provence Saint Victoire tworzy specyficzny styl wina dzięki swojej wapiennej glebie i warunkom klimatycznym.

Aix organizuje wciągu roku wiele festiwali kulturalnych wśród których najważniejszym jest Festival International d’Art Lyrique, który co roku ściąga do Aix kilka najlepszych gwiazd operowych na świecie. W ramach uzupełnienia tego głównego festiwalu odbywa się w czerwcu festiwal Aix en Juin, w którym na ulicach Aix codziennie odbywają się koncerty, recitale i przedstawienia rozrywkowe.
Ponadto istotnymi wydarzeniami są cotygodniowe rynki w centrum Aix – we wtorki, czwartki i soboty. Wartymi szczególnej uwagi są na specjalne rynki rzemiosła i ceramiki odbywające się w miesiącach letnich.

Jedną z głównych atrakcji na obrzeżach miasta jest rezerwat przyrody Mont Sainte Victoire z wysoką na 1000m i rozciągająca się na 18 km górą Św, Wiktorii, będącą od zawsze inspiracją dla wielu artystów, m.in. Pabla Picasso, czy Paula Cezanne, który widząc ją codziennie z okien swej pracowni, namalował ją ponad 60 razy. Niedaleko szczytu postawiono krzyż znany jako Croix de Provence (Krzyż Prowansji). Ta piękna okolica pełna jest pieszych i rowerowych ścieżek, a także ukrytych kapliczek i jaskiń.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Ceny biletów
Informacje dodatkowe