Roussillon - Ochrowa wioska

Legenda ochry

Legenda ochry to romantyczna i jednocześnie makabryczna opowieść o tym jak powstała ochra. Chociaż znamy naukowe i historyczne prawdy o powstawaniu ochry, dla niektórych legenda ochry jest tym co woleliby uznać jako prawdziwą historię ochry.

Pani Sermonde i lord Raymond z Awinionu mieszkali w zamku Roussillon. Guillaume de Cebestan, syn Lorda Cebestana w Alpach Wysokich przybył do zamku w Roussillon, aby kształcić się na rycerza.Raymond z Awinionu, który lubił polować, często zostawiał żonę samą w zamku. Pani Sermonde i Guillaume zakochali się w sobie. Miłość stawała się coraz bardziej gorąca …

Znajomi donieśli o tym Raymondowi. Aby dowiedzieć się prawdy, pewnego dnia zaprosił Guillaume’a na polowanie i zaczął wypytywać go związki z Sermonde. Guillaume nie chciał zdradzić swojej miłości do jego żony. Powiedział jedynie, że jest zakochany w siostrze Sermonde, Agnes. Aby potwierdzić te słowa Raymond udał się z Guillume do Tarascon do swojej szwagierki. Agnes bardzo szybko zorientowała się w sytuacji i ochoczo potwierdziła słowa Guillaume czym uratowała oboje kochanków.

Jednak pani Sermonde zachwycona sobą i oburzona postępowaniem męża, zażądała aby Guillaume przyznał się do wszystkiego w jednej ze swoich piosenek. Gdy zdradzany małżonek usłyszał wyśpiewaną prawdę, wpadł we wściekłość. Pomścił zdradę i podczas polowania zabił Guillauma, odciął mu głowę i wyrwał serce.

Kiedy Raymond wrócił do zamku zawołął kucharza i poprosił go o przygotowanie na ucztę przywiezionego serca w sosie „piquante”. Było to ulubione danie jego żony. Gdy po zjedzeniu ulubionego dania Sermonde dowiedziała się od męża, że było to serce jej kochanka, powiedziała: „Panie, dałeś mi taki dobry posiłek, że nigdy nie chcę już kosztować innego!” i rzuciła się do ucieczki.

Widząc, że jego żona ucieka, Raymond dobył miecz i ruszył w pogoń. Jednak nie zdążył jej dogonić! Sermonde skoczyła ze szczytu Castrum. Jej krew na zawsze zabarwiła ziemie Roussillon.