Tradycyjnie przed każdymi świętami Bożego Narodzenia odbywa się w Aubagne kiermasz figurek.

Aubagne to miejscowość granicząca z Marsylią, rozciągająca się w kierunku wschodnim. W miasteczku znajduje się siedziba 1 garnizonu Legii Cudzoziemskiej, jak również kwatera główna tej formacji. Historię Legii Cudzoziemskiej można poznać w położonym przy garnizonie muzeum.

W tym roku kiermasz rozpoczął się 19 listopada i zakończy się w ostatnim dniu grudnia. Otwarty jest codziennie od godziny 9.00 do 19.00. Na kiermaszu oprócz figurek zobaczyć i kupić można również inne wyroby ceramiczne, także te które spotykane są na co dzień na prowansalskich rynkach.

3 i 4 grudnia, podczas trwania kiermaszu,  odbył się Wielki Festiwal Figurek podczas którego można było zobaczyć po raz pierwszy w historii panoramę figurek wkomponowaną w naturalny krajobraz Aubagne. Przemarsze “ożywionych” figurek w strojach z właściwych epok, warsztaty ceramiczne dla dzieci, przedstawienia muzyczne i baletowe, grzane wino to atrakcje, których można było zaznać podczas festiwalu.

Festiwale figurek można spotkać w wielu miejscach w Prowansji. Szczególnie w listopadzie i grudniu. Carpentras, Menerbes, Sorgues, Arles, Marsylia, Visan to przykłady miejscowości, w których można zobaczyć najnowsze wytwory producentów figurek.

Pole lawendyTym, którzy zwiedzają Prowansję w innym okresie roku polecamy wizytę w Małej Prowansji – muzeum, w którym figurki obrazują historię i codzienne życie regionu.