Zamek Amboise kaplica

Grób Leonardo da Vinci na zamku Amboise

Leonardo da Vinci, wielki mistrz okresu Renesansu zostawił na zamku Amboise swój wieczny ślad.

Leonardo da Vinci, wielki mistrz okresu Renesansu zostawił na zamku Amboise swój wieczny ślad. Otrzymał od króla Franciszka przywilej, aby mógł zostać tu pochowany. Grób Leonardo da Vinci znajduje się w przy zamkowej kaplicy.

Zamek Amboise grob Leonardo

Do zamku Amboise Leonardo przybył pełen sławy zdobytej w wielu innych krajach i tu poznał króla, którego został przyjacielem.

Do swojej dyspozycji otrzymał dwór nazywany dziś Clos Luce, a król mianował go ,,pierwszym malarzem, inżynierem i architektem”. Z roczną pensją 700 eul nie narzekał na biedę…

Pierwszy grób Leonardo da Vinci.

23 kwietnia 1519 roku, Leonardo podyktował swój testament notariuszowi, który zanotował: „testator chce być pochowany w kościele Świętego Florentyna w Amboise i żeby jego ciało zostało tam przeniesione przez jego kapelanów” Po jego śmierci 2 maja 1519 roku został tam pochowany.

Kolegiata z XI wieku, w której złożone zostało ciało Leonardo da Vinci została zburzona pomiędzy 1806  a1810 rokiem (popiersie Leonardo da Vinci materializuje jej miejsce w zamkowym parku.

W 1863 roku zostały podjęte prace wykopaliskowe, prowadzone przez inspektora muzeów Francji, w wyniku których znaleziono w pobliżu kamienia nagrobnego z fragmentami nazwiska artysty i Świętego Łukasza patrona malarzy szkielet oraz inne elementy. Znaleziska takie jak mianowicie monety włoskie i francuskie oraz monety z początku panowania Franciszka i pozwoliły inspektorowi zidentyfikować te szczątki jako należące do Leonardo da Vinci. Wykopane kości zostały w 1871 roku przeniesione i złożone w kaplicy Świętego Huberta.