Dolina Mozeli – romantyczna kraina wypełniona winem.

Chociaż kraina położona jest w centrum Europy w wielu jej miejscach panuje atmosfera śródziemnomorska spowodowana bliskością Francji oraz historycznymi wpływami rzymskiego imperium. Dolina Mozeli – to tutaj rzymianie już przed 2000 lat zakładali pierwsze winnice. Są one charakterystycznym elementem krajobrazu do dzisiaj, a wspaniały smak mozelskiego wina znany jest na całym świecie.

Dolina Mozeli Wioska nad MozeląDolina Mozeli to pełen smaku szlak turystyczny wzdłuż rzeki, to delektowanie się winem i podziwianie krajobrazu. Spacerując urokliwymi uliczkami mozelskich wiosek i miasteczek przechodzimy w wielu miejsca pod baldachimami zbudowanymi z pędów winorośli, a spoglądając ponad dachami domów możemy spostrzec rozciągające się wzgórza pokryte winnicami.

Niemalże na każdej uliczce lub w każdym zaułku można przysiąść przy stoliku kawiarni lub winiarni, dając zmęczonym nogom chwilę wytchnienia.

Nad Mozelą najbardziej widoczne jest przenikanie się historii, jej zabytków z winem, uprawą winorośli, produkcją napoju i … degustacją. Piękne i urokliwe otoczenie sprzyja smakowaniu wina – tam na miejscu wydaje się być bardziej smakowite i dystyngowane.

Najstarsze zamki na terenie Niemiec, pamiętające swoich budowniczych są znakomitym dopełnieniem bogactwa doliny. Wiele z nich znajduje się w stanie pozwalającym na ich poznawanie i zwiedzanie muzeów w nich usytuowanych. Muzea są nie tylko w zamkach, najmniejsze z nich, a według niektórych najciekawsze znajdują się w niecodziennych lokalizacjach jak np. muzeum młynków do kawy znajdujące się w sympatycznej kawiarni w centrum jednego z bardziej urokliwych miasteczek.

DWino i wioskiolina Mozeli jest połączona emocjonalnie z odcinek środkowego Renu, nazwanego zgodnie z jego charakterem „Romantycznym Renem”. Królują tutaj zamki zlokalizowane na obu brzegach rzeki, niejednokrotnie spoglądające na rzekę z okolicznych wzgórz, a czasem spoczywające na malutkich wysepkach pośrodku rzeki. Wszechobecne, również tutaj, wino nie zaznacza swojego istnienia tak wyraźnie jak nad Mozelą, lecz jest równie istotnym elementem regionu.