Zamki nad Loarą to jedno z dziedzictw historycznych wpisanych w 2000 roku na listę UNESCO. Położone są w dolinie rzeki Loary i jej dopływów gdzie na niewielkim obszarze znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców z czasów oświecenia urzekających swoim widokiem.  Zamki nad Loarą w większości są w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dla zwiedzających udostępnionych jest tylko część z nich, czasami tylko fragmenty zamków i pałaców ponieważ są zamieszkałe przez właścicieli. Obszar zamków nad Loarą rozciąga się na terenie trzech dawnych prowincji: Orleanais, Touraine i Andegawenii.

Dolina Loary zamieszkana już była w czasach galijskich, jednak decydując y wpływ na powstanie w dolinie wspaniałych budowli miała nowa koncepcja rezydencji, która powstała po powrocie Walezjuszów z wojen w Italii. Koncepcja bazowała na stałym okresie pokoju, który powodował, że istniejące  średniowieczne zamki nie miały znaczącej racji bytu. Zaczęto naśladować włoski styl życia, w którym świadectwo  władzy królewskiej dawała kultura, elegancja i przepych.

Większość nowych zamków zaprojektowana została dla królów i arystokratów w okresie renesansu przez włoskich architektów. Istnieją jednakże przykłady zamków pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza.

W połowie XVI ośrodek sprawowania władzy został przeniesiony z powrotem znad Loary do Paryża, Ukoronowaniem tego było zbudowanie przez Ludwika XIV pałacu w Wersalu pod Paryżem. Dolina Loary pozostała dla arystokracji francuskiej nadal miejscem odpoczynku i zabaw. Bogaci arystokraci korzystający z łaski królewską, odrestaurowali stare zamki lub budowali  zupełnie nowe letnie rezydencje.

Część zamków poniosła duże straty podczas rewolucji francuskiej – zostały zburzone lub splądrowane. Ich właściciele niejednokrotnie tracili życie kładąc najczęściej głowę pod gilotynę. Niektóre zamki nad Loarą były siedzibą  kwater dowódczych różnych armii. w czasie I i II wojny światowej.

Zamki nad Loarą możemy podzielić na dwie główne potoczne grupy: znane lub inaczej mówiąc słynne oraz te mniej lub w ogóle nieznane turystom. Na przynależność do tych grup wpływa bardzo często to w jaki sposób traktowane są w ofertach biur podróży.

Zamki nad Loarą to atrakcje turystyczne dla wszystkich: pasjonatów historii i architektury, miłośników historycznych wnętrz i pamiątkowych drobiazgów, odkrywców poszukujących niecodziennych miejsc i widoków

W naszej ofercie wycieczki, a właściwie wyjazdy, prezentujące zamki nad Loarą oprócz tych znanych, umożliwiają zwiedzanie tych nieznanych, a niejednokrotnie bardzo ciekawych i uroczych, swoją kameralnością pasujących do indywidualnych wyjazdów w małych grupach.Zamki nad Loarą – znane i słynne.

Zamek ChambordZamek Chambord jest największym i najbardziej okazałym zamkiem Doliny Loary. Ta ogromna myśliwska rezydencja z 440 komnatami i 84 klatkami schodowymi, słynie z  podwójnych, spiralnych schodów w klatce schodowej zbudowanej według stylu Leonarda da Vinci.

Zamek Chenonceau wnętrzaNajbardziej romantycznym zamkiem Doliny Loary jest zamek Chenonceau. Zbudowany na rzece Cher, otoczony wspaniałymi ogrodami, zwany jest zamkiem kobiet – od 3-ech kolejnych właścicielek, które dbały o jego rozkwit. Odwiedza go rocznie ponad milion turystów i jest on na drugim miejscu pośród francuskich zabytków, zaraz po Wersalu.

Zamek ChaumontNiektóre zamki słyną z otaczających je ogrodów. Doskonałym przykładem tego będzie zamek Chaumont.  Wspaniały park został zaprojektowany przez architekta krajobrazu. Od ponad 20-tu lat odbywają się tu międzynarodowe festiwale ogrodów, gdzie na 32 ha podziwiać możemy prace współczesnych artystów – ogrodników.

Zamek Villandry ogrodyZamek Villandry znany jest z najpiękniejszych  renesansowych ogrodów, które  chętnie odwiedzają nie tylko dorośli. Jest on uważany za najbardziej „rodzinny” zamek, pełen ogrodów, labiryntów i placów zabaw dla dzieci.

Baśniowy zamek,  zwany zamkiem Śpiącej Królewny , o wyglądzie przypominającym filmy Disney’a, zawiera w swoich komnatach inscenizacje znanej baśni. Poznamy króla i królową, ich córkę Aurorę i złą wróżkę, a wszystkie postacie ubrane są z najdrobniejszymi szczegółami w stroje z tamtej epoki.

Królewska forteca będąca przez pewien czas własnością kardynała Richelieu, została odbudowywana na niespotykaną w Europie skalę. Jej 2-u tysiącletnią historię poznać możemy dzięki nowoczesnym, interaktywnym terminalom.

Zamek będący  doskonałym przykładem sztuki renesansu, o wyjątkowo delikatnej, kobiecej budowie, posiada charakterystyczne, eleganckie wieżyczki. Położony na wyspie, nosi miano dzieła kobiecego ze względu na kobietę, która nadzorowała jego budowę

Zamek, w którym Leonardo da Vinci spędził ostatnie lata swojego życia, pełen pamiątek i maszyn skonstruowanych przez mistrza. Zwiedzanie zamku, a zwłaszcza prywatnych komnat Leonarda,  pozwoli przenieść się w prywatny świat geniusza Renesansu.

Zamek stanowiący panoramiczny przegląd sztuki i historii zamków nad Loarą nazywany jest Muzeum Francji. Stał się  on wzorem do odrestaurowania wielu innych zamków. Był rezydencją wielu królów i królowych, miedzy innymi  Marii Kazimiery, żony Jana III Sobieskiego.

 

Zamki nad Loarą – nieznane i niecodzienne

Zamek zbudowany przez władcę o przezwisku Oszust, był   więzieniem Markiza de Sade.Obecnie posiada kolekcję poświęconą wyścigom konnym.

Jedyny ” polski” zamek w Dolinie Loary, będący  w posiadaniu potomków polskiego hrabiego do dnia dzisiejszego. Przedstawicieli jego rodu można spotkać w trakcie zwiedzania także dzisiaj.

Zamek z jednym z nielicznych, działających w Europie, mostów zwodzonych,który jest obsługiwanych ręcznie. Z murów, udostępnionych do zwiedzania, rozciąga się wspaniały widok na Loarę.

Zamek  z licznymi podziemnymi korytarzami oraz grobem Leonardo da Vinci. Będący w posiadaniu rodziny d”Orleans, zarządzany w przeszłości kolejno przez młodych królów.

Średniowieczny zamek ze wspaniałymi ogrodami inspirowanymi  legendami i baśniami. Znajduje się tu między innymi  labirynt Alicji z krainy czarów i ogród Calineczki, które są wymarzonym  miejscem zabaw dla starszych i młodszych.

Zamek będący symbolem dla miłośników polowań i przyrody, z największym muzeum myślistwa i łowów. Otoczony malowniczym parkiem i ogrodem francuskim, znany także z organizacji polowań.

Zamek z największymi w Europie podziemnymi fortyfikacjami i zespołem korytarzy oraz najwszechstronniejszą we Francji salą przesłuchań i tortur.

Imponujący przykład architektury militarnej, był miejscem niezliczonych bitew.Zamek po całkowitym zniszczeniu w czasie rewolucji francuskiej ,odrestaurowano w znacznej części.

Zamek zbudowany przez słynnego kata z Andegawenii,otoczony głęboką fosą. Uważany jest za najbardziej multimedialny zamek Doliny Loary.

Zamek słynny z ogrodów francuskich z 219 gatunkami róż i parku z 200 letnimi cedrami.

a.