Zamki nad Loarą to jedno z dziedzictw historycznych wpisanych w 2000 roku na listę UNESCO. Położone są w dolinie rzeki Loary i jej dopływów gdzie na niewielkim obszarze znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców z czasów oświecenia urzekających swoim widokiem.
Zamki nad Loarą w większości są w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dla zwiedzających udostępnionych jest tylko część z nich, czasami tylko fragmenty zamków i pałaców ponieważ są zamieszkałe przez właścicieli.
Obszar zamków nad Loarą rozciąga się na terenie trzech dawnych prowincji: Orleanais, Touraine i Andegawenii.


Zamek Cande

Zamek Jallanges – zamek ogrodów francuskich

Zamek Rivau – zamek bajkowych ogrodów

Zamek Chinon – forteca Kardynała

Zamek Breze – zamek dwóch światów

Zamek Langeais – zamek z mostem

Zamek Clos Luce – zamek Leonardo da Vinci

Zamek Azay le Rideau – zamek Renesansu

Zamek Montsoreau – zamek kata

Zamek Amboise – zamek młodych królów

Zamek Chaumont – zamek z festiwalem ogrodów

Zamek Blois – zamek muzeum Francji

Zamek Montpoupon – myśliwski zamek

Zamek Usse – baśniowy zamek
Dolina Loary zamieszkana już była w czasach galijskich, jednak decydujący wpływ na powstanie w dolinie wspaniałych budowli miała nowa koncepcja rezydencji, która powstała po powrocie Walezjuszów z wojen w Italii. Koncepcja bazowała na stałym okresie pokoju, który powodował, że istniejące średniowieczne zamki nie miały znaczącej racji bytu. Zaczęto naśladować włoski styl życia, w którym świadectwo władzy królewskiej dawała kultura, elegancja i przepych.
Większość nowych zamków zaprojektowana została dla królów i arystokratów w okresie renesansu przez włoskich architektów. Istnieją jednakże przykłady zamków pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza.
W połowie XVI ośrodek sprawowania władzy został przeniesiony z powrotem znad Loary do Paryża, ukoronowaniem tego było zbudowanie przez Ludwika XIV pałacu w Wersalu pod Paryżem. Dolina Loary pozostała dla arystokracji francuskiej nadal miejscem odpoczynku i zabaw. Bogaci arystokraci korzystający z łaski królewską, odrestaurowali stare zamki lub budowali zupełnie nowe letnie rezydencje.
Część zamków poniosła duże straty podczas rewolucji francuskiej – zostały zburzone lub splądrowane. Ich właściciele niejednokrotnie tracili życie kładąc najczęściej głowę pod gilotynę. Niektóre zamki nad Loarą były siedzibą kwater dowódczych różnych armii. w czasie I i II wojny światowej.
Zamki nad Loarą możemy podzielić na dwie główne potoczne grupy: znane lub inaczej mówiąc słynne oraz te mniej lub w ogóle nieznane turystom. Na przynależność do tych grup wpływa bardzo często to w jaki sposób traktowane są w ofertach biur podróży.
Zamki nad Loarą to atrakcje turystyczne dla wszystkich: pasjonatów historii i architektury, miłośników historycznych wnętrz i pamiątkowych drobiazgów, odkrywców poszukujących niecodziennych miejsc i widoków
W naszej ofercie wycieczki, a właściwie wyjazdy, prezentujące zamki nad Loarą oprócz tych znanych, umożliwiają zwiedzanie tych nieznanych, a niejednokrotnie bardzo ciekawych i uroczych, swoją kameralnością pasujących do indywidualnych wyjazdów w małych grupach.
Zamki nad Loarą - znane i słynne

Zamek Azay le Rideau – zamek Renesansu
Zamek będący arcydziełem renesansu o wyjątkowo delikatnej, kobiecej budowie, z charakterystycznymi, eleganckimi wiszącymi wieżyczkami.

Zamek Blois – zamek muzeum Francji
Zamek Blois zawiera w sobie panoramiczny przegląd sztuki i historii zamków nad Loarą, stał się wzorem do odrestaurowania wielu innych zamków.

Zamek Chambord
Zamek Chambord to imponujące dzieło epoki renesansu, uważany jednocześnie za najbardziej ekstrawagancki zamek Doliny Loary.

Zamek Chaumont – zamek z festiwalem ogrodów
Zamek otoczony wspaniałym parkiem projektowanym przez architekta krajobrazu i niemal 500 ogrodami na terenie których, odbywa się festiwal sztuki ogrodniczej.

Zamek Chenonceau
Najbardziej romantyczny zamek Doliny Loary. Zbudowany na rzece Cher, ma przydomek zamku kobiet – od 3 kolejnych jego właścicielek.

Zamek Cheverny – zamek z psami
Zamek Cheverny, jego ogrody, labirynt, wystawa Tintin oraz liczne historyczne eksponaty to radość zwiedzania dla osób w każdym wieku.

Zamek Chinon – forteca Kardynała
Królewska forteca będąca przez pewien czas własnością kardynała Richelieu,

Zamek Usse – baśniowy zamek
Zamek noszący przydomek zamku „Śpiącej Królewny”, o wyglądzie rodem prosto z filmów Disney’a zawierający w swoich komnatach inscenizacje znanych baśni.
Zamki nad Loarą - nieznane i niecodzienne

Zamek Cande
Zamek Cande, chociaż nie znajduje się na liście większości wycieczek biur podróży, warty jest odwiedzin nie tylko z powodu swojego bajkowego wyglądu.

Zamek Jallanges – zamek ogrodów francuskich
Zamek słynny z ogrodów francuskich z 219 gatunkami róż i parku z 200 letnimi cedrami, będący jednocześnie winnicą.

Zamek Rivau – zamek bajkowych ogrodów
Zamek otoczony ogrodami inspirowanymi średniowiecznymi legendami i baśniami – m. in. labirynt Alicji z krainy czarów. Wymarzone miejsce dla starszych i młodszych.

Zamek Breze – zamek dwóch światów
Zamek z największymi w Europie podziemnymi fortyfikacjami i zespołem korytarzy oraz najwszechstronniejszą we Francji salą przesłuchań i tortur.

Zamek Langeais – zamek z mostem
Zamek z jednym z nielicznych działających mostów zwodzonych obsługiwanych ręcznie, z murami udostępnionymi do spacerów i podziwiania widoków na Loarę,

Zamek Clos Luce – zamek Leonardo da Vinci
Zamek będący ostatnią rezydencją Leonardo da Vinci pozwalający przenieść się w prywatny świat geniusza Renesansu i poznać przykłady jego twórczości.

Zamek Montsoreau – zamek kata
Zamek zbudowany przez słynnego kata z Andegawenii, zapewniający audiowizualną podróż poprzez historię doliny Loary.

Zamek Amboise – zamek młodych królów
Zamek Amboise – położony na skalistym wzgórzu ponad miasteczkiem z licznymi podziemnymi korytarzami oraz grobem Leonardo da Vinci.