Zamki nad Loarą to jedno z dziedzictw historycznych wpisanych w 2000 roku na listę UNESCO. Położone są w dolinie rzeki Loary i jej dopływów gdzie na niewielkim obszarze znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców z czasów oświecenia urzekających swoim widokiem. 

Zamki nad Loarą w większości są w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dla zwiedzających udostępnionych jest tylko część z nich, czasami tylko fragmenty zamków i pałaców ponieważ są zamieszkałe przez właścicieli.

Obszar zamków nad Loarą rozciąga się na terenie trzech dawnych prowincji: Orleanais, Touraine i Andegawenii.

Zamki nad Loarą

Dolina Loary zamieszkana już była w czasach galijskich, jednak decydujący wpływ na powstanie w dolinie wspaniałych budowli miała nowa koncepcja rezydencji, która powstała po powrocie Walezjuszów z wojen w Italii. Koncepcja bazowała na stałym okresie pokoju, który powodował, że istniejące  średniowieczne zamki nie miały znaczącej racji bytu. Zaczęto naśladować włoski styl życia, w którym świadectwo  władzy królewskiej dawała kultura, elegancja i przepych.

Większość nowych zamków zaprojektowana została dla królów i arystokratów w okresie renesansu przez włoskich architektów. Istnieją jednakże przykłady zamków pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza.

W połowie XVI ośrodek sprawowania władzy został przeniesiony z powrotem znad Loary do Paryża, ukoronowaniem tego było zbudowanie przez Ludwika XIV pałacu w Wersalu pod Paryżem. Dolina Loary pozostała dla arystokracji francuskiej nadal miejscem odpoczynku i zabaw. Bogaci arystokraci korzystający z łaski królewską, odrestaurowali stare zamki lub budowali  zupełnie nowe letnie rezydencje.

Część zamków poniosła duże straty podczas rewolucji francuskiej – zostały zburzone lub splądrowane. Ich właściciele niejednokrotnie tracili życie kładąc najczęściej głowę pod gilotynę. Niektóre zamki nad Loarą były siedzibą  kwater dowódczych różnych armii. w czasie I i II wojny światowej.

Zamki nad Loarą możemy podzielić na dwie główne potoczne grupy: znane lub inaczej mówiąc słynne oraz te mniej lub w ogóle nieznane turystom. Na przynależność do tych grup wpływa bardzo często to w jaki sposób traktowane są w ofertach biur podróży.

Zamki nad Loarą to atrakcje turystyczne dla wszystkich: pasjonatów historii i architektury, miłośników historycznych wnętrz i pamiątkowych drobiazgów, odkrywców poszukujących niecodziennych miejsc i widoków

W naszej ofercie wycieczki, a właściwie wyjazdy, prezentujące zamki nad Loarą oprócz tych znanych, umożliwiają zwiedzanie tych nieznanych, a niejednokrotnie bardzo ciekawych i uroczych, swoją kameralnością pasujących do indywidualnych wyjazdów w małych grupach.

Zamki nad Loarą - znane i słynne

Zamek Chambord

Zamek Chambord

Zamek Chambord to imponujące dzieło epoki renesansu, uważany jednocześnie za najbardziej ekstrawagancki zamek Doliny Loary.

Więcej »
Zamek Chenonceau

Zamek Chenonceau

Najbardziej romantyczny zamek Doliny Loary. Zbudowany na rzece Cher, ma przydomek zamku kobiet – od 3 kolejnych jego właścicielek.

Więcej »

Zamki nad Loarą - nieznane i niecodzienne

Zamek Cande

Zamek Cande

Zamek Cande, chociaż nie znajduje się na liście większości wycieczek biur podróży, warty jest odwiedzin nie tylko z powodu swojego bajkowego wyglądu.

Więcej »