Atrakcje Doliny Loary przybierają różne formy. Najbardziej znane to oczywiście słynne zamki nad Loarą, wszak dolina z tego słynie. Wielość zamków powoduje to, że większość z nich jest mniej znana i pomijana przez wycieczki zorganizowane. Pomimo, że nieznane to w wielu wypadkach bardzo interesujące.  Zamki to jednak nie jedyne atrakcje doliny. Świat troglodytów, inne podziemne atrakcje, a także dwa kompletnie odmienne lecz w obu wypadkach niesamowicie atrakcyjne ogrody zoologiczne.

Zamek Villandry

Wśród znanych zamków nad Loarą, oprócz zamkowego klimatu i mnogości wspaniałych eksponatów,  znaleźć można także inne, liczne atrakcje.
Zamkowe wnętrza i komnaty kryją często dodatkowe ciekawostki, bardziej lub mniej związane z miejscem, w którym się znajdują. Najciekawsze zamkowe atrakcje, które można spotkać w znanych zamkach to np. słynne podwójne schody zamku Chambord,, pozwalające na doskonałą zabawę starszym i młodszym.
W innych zamkach atrakcje pojawiają się w ogrodach, tak jak np. w zamkach Villandry i Chenonceau, gdzie można bawić się w labiryntach zbudowanych z żywopłotów. Starsi i młodsi mogą wspólnie zwiedzać zamek Śpiącej Królewny, albo bawić się w ogrodach baśniowego zamku..

W kolejnym ze znanych zamków atrakcją jest  hodowla psów myśliwskich, przyciągająca  zwiedzających w każdym wieku, oraz świat bajek Tin-Tina.

W mniej znanych zamkach atrakcje Doliny Loary potrafią być bardziej zróżnicowane. Muzeum Małżeństwa, ruiny kaplicy parkowej, która jest miejscem udzielania ślubów, to przykłady dwóch z nich powiązanych tematycznie. Gdzie indziej to fantastyczne miejsca zabaw dla dzieci lub szeroki wachlarz widowisk dla młodych i starych widzów.

Najbardziej powszechne zamkowe atrakcje  jak przystało na region winiarski stanowią winnice i ich produkty. Zakończenie zwiedzania na degustacji wspaniałego wina to niezapomniana atrakcja szczególnie dla miłośników tego trunku.

Atrakcje w Prowansji - zamek i hodowla psów
Współcześni_troglodyci
Zupełnie inny rodzaj ciekawostek stanowi świat troglodytów. Są to atrakcje Doliny Loary, które w niespotykany gdzie indziej sposób prezentują podziemny świat ludzi.

Można by rzec, że w tym świecie atrakcje stanowią wszystkie miejsca, a każde z nich jest ciekawe. 
Katedra troglodytów, wioska troglodytów z eksponatami prezentującymi ich życie, nowoczesne przykłady troglodyckiego życia znajdujące się opodal ich historycznych odpowiedników, muzeum pieczarek wraz z największą ich hodowlą oraz ekspozycja miniatur największych zabytków doliny.