Dolina Loary - kraina baśniowych zamków i pałaców.

Znana jest powszechnie ze swoich zabytków, podziwiana za ogrody, kwiaty i wino. Dolina Loary posiada atmosferę opartą w dużej mierze na romantycznym dziedzictwie - przepiękne zamki i pałace, które wyrastają po obu brzegach leniwie płynącej rzeki zdobią swoim widokiem krajobraz. Zwiedzając samochodem dolinę nie da się przejechać obojętnie obok jej historycznych pamiątek.

Dolina Loary to przede wszystkim zamki wkomponowane w otoczenie i przyrodę tak, jakby wyrastały przez wieki wraz z nimi. Ogromna ilość zamków może stwarzać trudność w ich wyborze. Poza charakterystycznymi sylwetkami tych najbardziej popularnych, kryje się wiele równie ciekawych lecz mniej znanych, a każdy z nich wydaje się być inny.

Wędrując pomiędzy zamkami przemieszczamy się pomiędzy winnicami, których jest tu bardzo dużo, bowiem Dolina Loary to ogromny region winiarski.

Rozpościerające się winnice można dostrzec z zamków, czasem winiarnie są nieodłącznym elementem zamku.

Z krajobrazem winnic harmonizuje obraz  kilkuset zamków i pałaców urzekających swoją architekturą i pięknymi ogrodami. Większość zamków jest w posiadaniu prywatnych właścicieli.

Zamki usytuowane są wzdłuż rzeki na przestrzeni około 200 km i 100 km szerokości. Loara płynie pośród zielonych równin i delikatnych pagórków, pokrytych sadami i winnicami. Jak mówią Francuzi, to tu znajduje się ogród Francji.

W tym regionie miały miejsce wybory francuskich władców, zaś swą sławę zawdzięcza rzeka właśnie licznym zamkom o wspaniałej, bardzo zróżnicowanej architekturze.

Dolina Loary Zamek Villandry - ogrody
Dolina Loary Zamkowe ogrody Villandry

Dolina Loary - kraina parków i ogrodów

Nieodłącznym elementem wielu zamków są ogrody i parki. Niektóre z zamków znane są głównie z powodu ogrodów, przy niektórych istnieją festiwale ogrodów – swego rodzaju artystyczno-przyrodnicze twory.

Dolina Loary to także bogactwo kwiatów i tym samym kolorów. Całość, czyli baśniowe zamki, przepiękne ogrody i kolorowe kwiaty tworzy wyjątkową romantyczną atmosferę, która nabiera wyrazistości będąc zanurzoną w kieliszku wyśmienitego wina.

Niewątpliwie zamki nad Loarą były i są świadkami historii, jednakże rzeka także odcisnęła swoje piętno. Dolina Loary tworzy dziedzictwo kulturalne, które żyje i opowiada swoją historię.

Płynąca przez wieki, powoli i majestatycznie Loara ukształtowała aktualny pejzaż doliny. Dowodem mogą być zbiorniki zabezpieczające przed powodziami rolniczą dolinę oraz wyżłobione w skałach jaskinie.

Pomiędzy Chaumont-sur-Loire, a Saumur na brzegach Loary, znajdują się pokłady tuffy – skały wapiennej o niezwykle jasnym kolorze. W dawnych czasach skały wykorzystywano do wznoszenia zamków, tworząc podczas  wydobywania gąszcz niezliczonych jaskiń.

Te jaskinie stały się mieszkaniami troglodytów, którzy tworzyli w nich pojedyncze zagrody, a nierzadko całe miasteczka. Ich obecne przeznaczenie jest zupełnie inne. Wydrążone w zboczach wzgórz jaskinie są dziś często piwnicami na wino, unikalnymi pieczarkarniami lub też tworzone są w nich pensjonaty i hotele.

Inne pozostałości historii Doliny Loary to ślady żeglugi rzecznej które dziś ożywiają brzegi rzeki. Zwiedzając dolinę poznać można repliki tradycyjnych statków pływających po rzece – płaskodenne łódki, barki i promy. Łączy je jedna cecha – płaskie dno, konstrukcja stworzona z powodu licznych piaszczystych ławic występujących na Loarze.

Katedra troglodytów

Zwiedzanie Doliny Loary

Zwiedzanie Doliny Loary oznacza przede wszystkim odwiedzanie zamków. Ich ilość i powszechność powoduje, że nie można podróżować po dolinie bez wizyt w zamkowych posiadłościach. Pośród zamków istnieje szeroka różnorodność umożliwiająca  bardzo przekrojowy  wybór obiektów do zwiedzania. Ale oczywiście zamki to nie jedyne atrakcje nad Loarą.

Już po kilku kilometrach przejechanych doliną będziemy mogli stwierdzić, że kolejnym ważnym tematem związanym z regionem jest wino. Rozległe pola winnic, zapraszające turystów winiarnie i mnogość emblematów związanych z winem pokazują, że jest to temat wszechobecny. 

Dolina Loary rozciąga się na długości 400 km, my skupiliśmy się na tej części, która jest najlepiej wypełniona zamkami i innymi atrakcjami.

Oczywiście zwiedzanie Doliny Loary wymaga posiadania samochodu,  gdyż dotarcie do większości interesujących miejsc w inny sposób jest niemożliwe. Pogoda nad Loarą jest podobna do polskiego klimatu, może o kilka stopni cieplejsza. Najsłynniejsze i najbardziej popularne zamki są otwarte cały rok, ale żeby poznać większość ciekawych i niekoniecznie bardzo popularnych miejsc należy wybrać się do Doliny Loary pomiędzy kwietniem i październikiem.