Gordes - co trzeba zobaczyć w Prownsji

Co trzeba zobaczyć w Prowansji – Gordes

Cykl „Co trzeba zobaczyć w Prowansji” zaczynamy od miejsca, które jest jedną z ikon Prowansji i występuje na wielu zdjęciach popularyzujących ten region – miasteczka Gordes. W okolicach znajduje się kilka interesujących i znanych miejsc, które też warto odwiedzić.

Gordes co trzeba zobaczyć w ProwansjiGordes jest jednym z najbardziej „fotograficznych” miejsc Prowansji. Z tego też powodu bywało wykorzystywane w filmach, z których najbardziej znanym jest „Dobry rok” z Russellem Crowe’m nakręcony na podstawie książki Petera Mayle’a o tym samym tytule. Kiedy zobaczyliśmy Gordes pierwszy raz, z oddali zrobiło takie wrażenie, że gorączkowo szukaliśmy miejsca gdzie będzie można zatrzymać się i zrobić zdjęcie. Najpopularniejsza droga dojazdowa do Gordes od południa posiada dwa takie miejsca przygotowane specjalnie w tych celach. Trudno co prawda znaleźć tam miejsce, nam raz się udało, przy innych okazjach musieliśmy parkować tuż pod miastem i spacerować prawie kilometr do miejsca z którego robić mogliśmy zdjęcia.

Trzeba przyznać, że to pierwsze wrażenie, te widoki, przyćmiły to co potem zobaczyliśmy w środku Gordes. Dlatego cieszyliśmy się, że mieliśmy okazję zwiedzić miasto drugi i trzeci raz. Uodpornieni na pierwsze wrażenie mogliśmy poznać je dogłębnie i poczuć jego typowy prowansalski klimat.

co trzeba zobaczyć w Prowansji GordesBędąc w miejscach, z których można było wykonać ujęcia tych fantastycznych widoków, żałowaliśmy że nie byliśmy wyposażeni w lornetkę, ratowaliśmy się teleobiektywem, a później komputerową obróbką plików. Najwięcej bowiem tzw. smaczku było w szczegółach tego widoku. Położone na stoku góry domy i ogrody, bezwstydnie wystawione przez naturę w stronę miejsca widokowego, pokazywały otwarcie swoje zakamarki. Każdy inny, każdy ukazujący inne detale architektoniczne. Czuliśmy się jak podglądacze, ale jak najbardziej legalni.

Na szczycie wzgórza ponad dachami domów widać mury i baszty potężnego zamku, wyglądającego surowo w stylu typowych średniowiecznych zamków. Co trzeba zobaczyć w Prowansji GordesJak się potem dowiedzieliśmy, zamek został zbudowany w XVI wieku w czasie Renesansu, budowla powstała jednak w typowym średniowiecznym stylu odtwarzając tak jakby poprzedni – zniszczony. Zamek znajduje się w centralnym punkcie miasteczka i jak przystało na taki punkt jest siedzibą władz miejskich oraz muzeum prezentującym prace lokalnych mistrzów. Tuż obok zamku znajduje się centralny plac miasta, na którym co tydzień odbywa się tradycyjny prowansalski rynek. Niestety nie było nam dane trafić do miasta we wtorek czyli w dzień rynkowy i nie możemy osobiście potwierdzić opinii, że jest to jeden z 10 najciekawszych rynków.

Gordes callades ze stopniamiOd placu gwiaździście rozchodzą się wąskie uliczki prowadzące mniej lub bardziej stromo w dół zbocza góry. Niektóre z tych uliczek mają swoją strukturę w formie tzw. calades czyli kamiennej struktury ułożonej tak aby tworzyło ona formę rynny z bocznymi częściami ulicy „wywiniętymi” do góry. Bardziej strome uliczki mają w swojej środkowej części wyżłobione schody, tak aby droga dostępna była zarówno dla pieszych jak i zmotoryzowanych.

Przy jednej z takich uliczek znajduje się wejście do piwnic pałacu Saint Firmin, czyli wykutych w skale grot wraz z ogrodami, z których roztacza się wspaniały widok na okolice. Taki sam widok można zobaczyć dochodząc do końca uliczki. W grotach znajduje się muzeum, które dokumentuje historię pół-podziemnego świata troglodytów.

Gordes sklep bazarW uliczkach toczy się typowo prowansalskie życie, tym bogatsze im bliżej głównego placu jesteśmy. Może odwiedzić sklep połączony z restauracją znajdującą się na tarasie, jest oczywiście prowansalski bazar, piekarnia i cukiernia, apteka, biuro turystyczne i mnoga ilość „artisan”-ów czyli butików z różnego rodzaju artystycznymi przedmiotami oraz jak to bywa we wszystkich miastach Prowansji – biur nieruchomości.

Pomimo tego, że Gordes, głównie ta stroma i ciekawsza część, jest nieduża, można w niej spędzić wiele godzin, odwiedzając muzea, spacerując uroczymi uliczkami i podziwiając wspaniałe krajobrazy.

Za każdym razem odkrywaliśmy Gordes na nowo.

W okolicach znajdują się dwie bardzo znane i ciekawe atrakcje: opactwo Senanque i kamienna wioska Bories. Jeżeli połączymy wizytę w miasteczku i zwiedzanie tych dwóch okolicznych atrakcji cały dzień będzie całkowicie wypełniony. My mieliśmy tego czasu mniej i za każdym razem czuliśmy niedosyt.