Troglodyci w Dolinie Loary

Dolina Loary znana jest przede wszystkim z zamków. Jest ich wiele – znanych i nieznanych..

Druga twarz doliny to pozostałości po troglodytach czyli inaczej mówiąc bardziej współczesnych “jaskiniowcach”. Ich obecność wpłynęła też na historię zamków Doliny Loary.

Zapraszamy na wizytę w świecie troglodytów!

Prowansalskie zakątki

Prowansja to kraina, w której można znaleźć wiele ciekawych zakątków. Interesujące miejsca występują w różnych kategoriach: jako zabytki, osobliwości przyrody czy też miasteczka i wioski.

Poznaliśmy między innymi dwa takie zakątki: miejsca emanujące kolorami ochry oraz niezwykle urokliwe miasteczko zwane Partenonem Prowansji.

Polecamy krótkie relacje z tych miejsc.

Dolina Loary to miejsce, którego dogłębne poznanie jest chyba niemożliwe. Przynajmniej nie dla turysty, który ma szansę zawitać tu raz w roku. Zachwyciliśmy się Francją kilka lat temu i zawsze odkrywamy tu coś nowego. Ty razem wyprawę poświęciliśmy na odkrywanie zamków nad Loarą do których nie docierają biura podróży. Małe i nieznane wcale nie znaczy, […]

Festiwal Ogrodów to coroczna impreza odbywająca się od maja do września w ogrodach zamku Chamount. Co roku festiwalowi przyświeca inne motto. W tym roku były to “ogrody uczucia”.

Te dzień był z jednej strony ciężki, z drugiej niesamowicie emocjonalny. Zaczął się śniadaniem w pięknej posiadłości nad Loarą. Celem kolejnego dnia naszej podróży z winem po Francji była Prowansja – konkretnie pierwszy etap czyli miła wiejska posiadłość na południe od Awinionu. Po drodze zamierzaliśmy odwiedzić lawendowe muzeum w pięknej skalistej dolinie. Prowansalski wąwóz. Długa […]

,,Poradnik” jak zostać typowym południowcem, a nie turystą pragnącym jak najwięcej zobaczyć, aby uchwycić czar Prowansji i zabrać go trochę ze sobą do domu.

Lekarz, uczony, wizjoner, mąż, ojciec, przyjaciel… Choć znany przede wszystkim jako wizjoner przepowiadający różne wydarzenia w dziejach ludzkości, my poznaliśmy go trochę z innej strony.

Pierwszy raz trafiliśmy tu 2 lata temu. Był to czas, kiedy butelkowano wino. Na zamkowym dziedzińcu było pełno ludzi, a w pozornym chaosie każdy znał swoje miejsce. Ogromny tir będący fabryką, w której butelkowano wino zakłócał nam widok choć uczciwie muszę przyznać, było to dla nas niespotykane przedtem zjawisko. Podróżując samochodem po Prowansji poznaliśmy dziesiątki […]